Kdo byla Victoria Woodhullová? „Děvka, která kandidovala na prezidenta“

Když se roku 1872 v USA poprvé o prezidentské křeslo ucházela žena, vůbec jí nepřekáželo, že příslušnice něžného pohlaví neměly tehdy ani volební právo

10.02.2018 - Lucie Jahodářová



Victoria Woodhullová si vůbec získala řadu přízvisek. Na vrcholu kariéry však byla nejčastěji „děvkou, která kandidovala na prezidenta“, jak se o ní vyjadřoval denní tisk. Proč budila takové pohoršení?

Zrodila se hvězda

Budoucí kandidátka se narodila jako Victoria California Claflin roku 1838 ve státě Ohio. Již ve čtrnácti letech ji rodiče provdali za lékaře Canninga Woodhulla, s nímž měla dvě děti. Svazek ale neměl dlouhého trvání. Manžel byl alkoholik, a proto když se Victoria sblížila s plukovníkem Jamesem Harveyem Bloodem, nechala se rozvést, nicméně si ponechala příjmení prvního muže. S Bloodem se vzali roku 1866, a byl to právě on, kdo ji seznámil s myšlenkami marxismu, volné lásky či ženských práv.

Na konci šedesátých let se rodina přestěhovala do New Yorku. Zde roku 1870 Victoria společně se sestrou Tennessee založila za podpory jednoho z nejbohatších Američanů, Cornelia Vanderbilta, první makléřskou firmu na Wall Street řízenou ženami – Woodhull, Claflin & Co. Podnik začal záhy prosperovat, Victoriina kariéra byla na vzestupu. Krátce poté sestry založily radikální list Woodhull and Claflin´s Weekly, který využívaly k boji za odstranění třídní nerovnosti a rovnoprávnost žen.

TIP: Jak chytří byli prezidenti USA? Má Donald Trump vyšší IQ než Barack Obama?

V dubnu téhož roku oznámila Woodhullová svoji kandidaturu na hlavu státu ve volbách plánovaných na rok 1872. Důvod byl prostý, měla již dost umírněných feministek, a proto se odhodlala k činům. Ženy měly mít stejná volební práva jako muži. Tento požadavek ostatně přednesla také Kongresu, kde byl probírán vůbec poprvé. Pro své nekonformní postoje a život spojený s prostředím „nemorálního“ makléřského světa vyhrazeného mužům, se pochopitelně často setkávala s kritikou v podobě peprných článků i karikatur.

Děvka a černoch

Dne 10. května 1872 se Woodhullová dočkala nominace na úřad prezidenta 668 delegáty nově založené Strany rovných práv. Jejím viceprezidentem se měl stát bývalý otrok Frederick Douglass, první nominovaný Afroameričan. Nemohlo být snad skandálnější kombinace kandidátů – běloška pochybného charakteru a vysoce respektovaný černoch! To bylo zcela v rozporu s panujícím mýtem o „čisté bílé ženě“ a černém násilníkovi. „Nestoudná děvka a černoch,“ jak je označovala média, se okamžitě stali terčem útoků.

Aktivity Woodhullové vyprovokovaly k výpadu i jejího odpůrce, populárního evangelického kazatele Henryho Warda Beechera. Odplatou feministka zveřejnila jeho mimomanželský vztah na stranách svých novin. Následně byla obviněna z šíření obscénního materiálu. Pátý listopad 1872, kdy probíhaly volby, tak první ženská kandidátka na úřad prezidenta USA nestrávila v sídle strany, ale ve věznici. Kauce, které musela během následujícího roku uhradit, dostaly rodinu téměř tam, kde před lety začínala.

TIP: Warren Harding: Nejhorší prezident v amerických dějinách

I když šanci zasednout do Oválné pracovny Victoria neměla, a to nejen kvůli zažitým předsudkům, nebo faktu, že ženám nepříslušelo pasivní volební právo, přispěla výraznou měrou ke zviditelnění ženské problematiky. Proto neváhala ohlásit svoji kandidaturu ani roku 1876. Po neúspěchu ale nadobro opustila USA a usadila se v Londýně, tentokrát po boku majetného bankéře. Bojovnice za volební právo žen se dočkala zadostiučinění roku 1920, kdy bylo Američankám konečně přiřčeno. Sedm let nato hlasatelka volné lásky a ženské emancipace zemřela.

  • Zdroj textu

    Živá historie

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci