Kolem supermasivní černé díry Mléčné dráhy se to hemží mladými hvězdami

Supermasivní černou díru Sgr A* doprovázejí mladé hvězdy a další mladé objekty, které se řítí rychlostí několika tisíc kilometrů za hodinu.

19.06.2024 - Stanislav MihulkaV bezprostředním okolí supermasivní černé díry Mléčné dráhy Sgr A* je snad úplně všechno zvláštní. Astronomové tam nedávno objevili skupinu mladých hvězdných objektů (YSO, young stellar object). Teď se ukázalo, že se tyto objekty chovají velmi zvláštně. Jinak, než vědci původně předpokládali.

Asi před 30 lety byly v těsné blízkosti objeveny takzvané S hvězdy. Řítí se kolem supermasivní černé díry rychlostí několika tisíc kilometrů za hodinu a supermasivní monstrum oběhnou během několika málo let. Odborníci původně předpokládali, že v těsné blízkosti supermasivní černé díry budou jen staré a slabě zářící hvězdy. S hvězdy jsou ale překvapivě mladé.

Hvězdný doprovod

V nedávné minulosti tam byly nalezeny zmíněné YSO objekty, podle všeho obklopené mračny prachu a plynu. Jak zjistil Florian Peißker z německé Kolínské univerzity a jeho kolegové, tyto YSO objekty jsou ještě podivnější než S hvězdy. Závěry výzkumu, do kterého se zapojili také vědci z brněnské Masarykovy univerzity, Karlovy univerzity a Akademie věd ČR, zveřejnil odborný časopis Astronomy & Astrophysics.

Ukázalo se, že YSO objekty jsou ještě podstatně mladší než S hvězdy. Jde spíše o zárodky hvězd než o hvězdy jako takové. Zároveň ale vykazují podobné chování jako S hvězdy a rovněž obíhají kolem supermasivní černé díry rychlostí několik tisíc kilometrů za hodinu. Jak s nadsázkou říká Peißker, takové hvězdné jesle u supermasivní černé díry Sgr A* opravdu nečekali.

Pohyby YSO objektů kolem černé díry na první pohled připomínají chaotické hemžení včelího roje. Peißker a jeho tým ale zjistili, že jejich pohyb je ve skutečnosti poměrně uspořádaný. YSO objekty i S hvězdy se pohybují v prostoru o přibližném tvaru disku, což zřejmě odpovídá působení gravitačních sil v extrémním prostřední okolo černé díry.

Bezprostřední okolí černé díry Sgr A* na snímku pořízeném se systémem adaptivní optiky NACO soustavy teleskopů VLT. (foto: University of Cologne, Florian Peißker (Astronomy & Astrophysics), CC BY-SA 4.0)

Další články v sekci