Kousky rajské zahrady: Okouzlující rozkvetlá nádvoří ve španělské Córdobě

Španělské město Córdoba je už dlouhá desetiletí známé mimo jiné pro svá krásná květinová nádvoříčka, kterým místní říkají patios. Jsou na ně patřičně hrdí, což určitě pochopíte, když ta nejkrásnější nádvoří uvidíte
V Córdobě se mísí tři různé kultury. Svou stopu zde zanechali křesťané, muslimové i židé, a učinili tak z města naprosto výjimečný prostor. Córdoba kromě jiných věcí proslula svými „patios“ – květinovými nádvoříčky, která nenajdete nikde jinde na světě.

Obývák pod otevřenou oblohou

Hrdí majitelé o patios pečují stejně jako my o čistotu koberců v obýváku. Není divu, protože nádvořím se jen neprochází domů; patio je integrální součástí každého domova a života rodiny. „Lidé se na svých dvorcích pravidelně scházeli, až se z nich stal takový druhý obývák. Tak si ho vyzdobili. Napřed vystačili s málem – vzali jen květináč a nějakou rostlinku. Na nádvoříčku se pak začal odehrávat každodenní život: svatby, křtiny, dokonce i pohřby, Velikonoce i Vánoce,“ vysvětluje Rafael Varón Jiménez, majitel jednoho z nejkrásnějších patií.

Z pár kytiček a květináčů se nakonec stala vášeň a někteří obyvatelé Córdoby svým nádvořím zasvětili celý život. Shromažďují tam nejen rostliny, ale také keramiku, různé sošky a další dekorace.

Květnový festival dvorků

Patios jsou nejkrásnější vždy od jara až do podzimu, protože na nich všechno kvete, voní a hraje všemi barvami. Už před sto lety se právě kvůli tomuto období zrodil Festival de patios, tedy festival představující ta nejlepší z těchto krásných a unikátních míst. Hrdí majitelé proto své dvorečky jednou za rok v květnu otevírají všem zájemcům.

„Je úžasné slyšet, že se lidem vaše nádvoříčko líbí, že je plné barev, že v něm je život. Já se o něj samozřejmě starám hlavně kvůli sobě, můžu si ho užívat každý den a vždycky jsem ráda, když začne festival a obdivují ho i další lidé,“ zve nás s úsměvem do svého domova paní Rosario Torres Alba.

Nejlepší z nejlepších

Mnoho návštěvníků udivuje, že majitelé otevírají tak velký kus svého soukromí úplně cizím lidem a vlastně je zvou do svého obýváku. To ale možná souvisí s otevřeností, která je pro obyvatele jihu Španělska tak typická.

Jedno z nejkrásnějších patií v době květu. (foto: Shutterstock)

„Návštěvníci se většinou diví tomu, že majitelé ukazují své soukromí, a k tomu na své náklady. O všechno se navíc staráme sami, město nám nijak nepomáhá. Je to pouze dobrá vůle majitelů, že sem návštěvníky zvou,“ dodává jeden z aktivních účastníků festivalu, pan Rafael Varón Jiménez.

Výhradně díky festivalu tak mohou zájemci za jeden den navštívit klidně i několik desítek takových nádvoří. Později dokonce mohou hlasovat a zvolit, které místo jim učarovalo nejvíc.

Radost pro všechny zúčastněné

Minulý rok se v rámci stoletého výročí zapojilo hned 50 majitelů patií. Návštěvníci mohli na přehledné interaktivní mapce najít úplně všechna z nich, dopředu zjistit, která chtějí vidět osobně, a pak k nim vyrazit a užít si tu úžasnou atmosféru. Hledání nádvoříček a čekání na to, jestli se splní vaše očekávání a jaké poklady tam vlastně objevíte, je prý podle návštěvníků jednou z nejlepších součástí této skvělé akce.

TIP: Festival krásy v Údolí růží: Národní květina si v Bulharsku vysloužila vlastní festival

„Jsem tady v Córdobě poprvé a poprvé jsem tedy mohla navštívit i tato nádvoříčka. Jsou tak krásná, plná barev. Všude voní květiny, ta atmosféra je úžasná,“ okouzleně popisuje své pocity Eliana Krispy, jedna z návštěvnic. I majitelé si zájem moc pochvalují a jsou šťastní, že jejich celoživotní úsilí lidé oceňují a jejich patios tak dělají radost nejen jim samotným.

Jak vznikla patia

Vzhledem k horkému a suchému podnebí přizpůsobili obyvatelé města Córdoba – nejprve Římané a později muslimové – typický design lidového domu svým potřebám, takže středem domu je vnitřní dvůr (španělsky patio), obvykle s kašnou uprostřed a často se studnou na zachycování dešťové vody. Muslimové provedli další úpravy, a to vstup do domu z ulice, který procházel verandou, a zaplnili nádvoří rostlinami, aby navodili pocit svěžesti.


Další články v sekci