Krvavá krasavice mnoha jmen: Australská pouštní rostlina svensona sličná

Svensona sličná je známá krvavě rudými květy. Jde o jednu z nejznámějších rostlin Austrálie, která roste v suchých oblastech centrální a severozápadní části kontinentu. Kvete od jara do léta, především po deštích. Je dobře adaptována pro život v pouštích, mimo jiné díky životaschopnosti semen, která na vláhu dokážou čekat několik let.

29.05.2023 - Marek TeličkaSvensona sličná (Swainsona formosa) má v obecné angličtině název Sturt's Desert Pea, tedy Sturtův pouštní hrách, což je pocta britskému objeviteli Charlesi Sturtovi, jenž v Austrálii vedl několik expedic. Při jedné ze svých výprav, která v roce 1844 směřovala do centrální části kontinentu, zaznamenal Sturt velké množství těchto kvetoucích rostlin.

TIP: Když se poušť nadechne: Skrytý život vyprahlých pouští

Latinská (a ve zkomolené verzi i česká) varianta názvu je zase poklonou botanikovi Isaacu Swainsonovi. Navíc byl dříve pojmenováním rostliny vyznamenán i britský pirát a později objevitel William Dampier, který jako první květinu pro západní svět zaznamenal a popsal, a to v srpnu 1699 na ostrově Rosemary u západního australského pobřeží. Latinský název Clianthus dampieri ovšem dnes už neplatí, protože původní zařazení svensony sličné do čeledi nádhernic (Clianthus) bylo později překlasifikováno a jméno tedy zaniklo. 


Další články v sekci