Lék na diabetes dokáže snížit tělesnou hmotnost až o 20 procent

Preparát, který byl původně určený k léčbě diabetu, se ukazuje jako mimořádně efektivní v boji s obezitou…

13.02.2021 - Stanislav MihulkaDánský preparát Semaglutid vznikl v roce 2012 k léčbě diabetu 2. stupně. V roce 2017 se ale ukázalo, že velmi dobře funguje i k léčbě obezity – jeho podání snižuje pocit hladu a celkovou chuť na jídlo. Již první klinické studie slibovaly zajímavé výsledky – v rámci 3. fáze testování došlo u sledovaného vzorku pacientů k úbytku tělesné hmotnosti o 14,9 %. Nejnovější studie britského Centre for Obesity Research, která zahrnovala výrazně větší počet testovaných, ukazuje dokonce ještě lepší výsledky.

Badatelé do výzkumu zahrnuli celkem 1 961 lidí ze 16 zemí Evropy, Asie a severní i jižní Ameriky. Jejich průměrná hmotnost byla 105 kilogramů a nikdo z nich se neléčil s diabetem. Účastníci experimentu dostávali jednou týdně podkožní injekci s 2,4 miligramy Semaglutidu. Šlo tak o stejné množství preparátu jako při testech v roce 2017.

TIP: Nová hormonální injekce pomůže proti obezitě, navíc bez vedlejších účinků

Po 68 týdnech experimentu tito lidé shodili průměrně 15,3 kilogramu. 35 procent z nich přitom zhublo o více než pětinu původní tělesné hmotnosti. Jde o doposud nejlepší výsledek, jaký byl v redukci tělesné váhy dosažen pomocí nějakého léku. Semaglutid podle vědců dokáže snížit hmotnost člověka tak, jak se doposud dařilo jen díky operaci žaludku. V Česku je Semaglutid dostupný pouze na lékařský předpis pod obchodním názvem Ozempic.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Pixabay (Peter Stanic CC0)


Další články v sekci