Reklama


Luna 9 přistála na Měsíci

Luna 9 - Luna 9 (někdy se o ní můžeme dočíst také jako o sondě Lunik 9, či 01954) byla první sondou ze Země, která měkce přistála na Měsíci.
Luna 9 - Luna 9 (někdy se o ní můžeme dočíst také jako o sondě Lunik 9, či 01954) byla první sondou ze Země, která měkce přistála na Měsíci.
3 . 2 . 1966

Luna 9 byla první sondou ze Země, která měkce přistála na Měsíci. Luna 9 odstartovala na svoji cestu k Měsíci 31. ledna 1966 ze sovětského kosmodromu Bajkonur. Do vesmíru ji vynesla čtyřstupňová raketova A-2-E (Molnija). Na povrch Měsíce sonda dosedla 3. února 1966 v 19:45:45 středoevropského času v Oceánu bouří. 

Po přistání se otevřely čtyři lopatky, které měly za úkol sondu na měsíčním povrchu stabilizovat, aby mohla začít vysílat fotografie měsíčního povrchu zpět na Zem do řídícího střediska. Po stabilizaci se aktivovaly i antény. Kvůli poloze Slunce byl přenos dat zahájen až 4. února a poslední o den později. Sonda uskutečnila celkem šest rádiových relací o celkové délce 8 hodin a 5 minut, během nichž odeslala kvalitní a detailní snímky povrchu Měsíce.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

ReklamaReklama

Aktuální články

V Perugii můžete projít etruskou bránou starou více než dva tisíce let.

Zajímavosti

Mamograf je speciální rentgen pro diagnostiku rakoviny prsu

Věda

Ukrajinský voják pózuje s útočnou puškou AK-74 kdesi na východní Ukrajině

Válka
Zajímavosti

Neutrinový „snímek“ Slunce pořízený detektorem Super-Kamiokande vznikl v noci, tedy „skrz Zemi“. Zachycuje v podstatě pouze horké sluneční jádro

Vesmír

Rychlostní rekord v hodnotě téměř 126 km/h padl na stěně smrti loni

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907