Města na ostrovech v Pacifiku jsou mnohem starší, než jsme mysleli

Letecké mapování pomocí LiDARu odhalilo, že městské osídlení na ostrově Tongatapu existovalo už kolem roku 300 našeho letopočtu. To je zhruba o 700 let dříve, než si odborníci až dosud mysleli.

18.04.2024 - Stanislav MihulkaAčkoliv si ostrovy v rozlehlém Pacifiku představujeme spíše jako přírodní ráje původně osídlené nepříliš rozvinutými kulturami, i na nich v minulosti existovala městská sídla. Nešlo sice o velké metropole, jaké známe z Eurasie, Afriky nebo Ameriky, rozhodně ale stojí za pozornost.

Archeologové Phillip Parton a Geoffrey Clark z Australské národní univerzity v Canberře nedávno přinesli důkaz, že jedno z prvních měst v Pacifiku je vlastně ještě podstatně starší, než jsme si mysleli. K tomuto závěru vědci dospěli na základě mapování s využitím leteckého snímkování LiDARem. Výsledky jejich výzkumu zveřejnil odborný časopis Journal of Archaeological Method and Theory.

Město na konci světa

Struktury, které jsme objevili na ostrově Tongatapu, hlavním ostrově Království Tonga, pocházejí z doby kolem roku 300 našeho letopočtu,uvádí Parton. „Pokud máme pravdu, je toto městské osídlení asi o 700 let starší, než se odborníci původně domnívali.“ Podle badatelů toto městské osídlení vzniklo jako reakce na rostoucí populaci ostrova.

LiDARový snímek městského osídlení na ostrově Tongatapu. (foto: ANU, Phillip Parton, CC BY-SA 4.0)

Jak přibývalo obyvatel, museli vynalézat nové postupy, které jim umožnily se s takovou situací vyrovnat,“ vysvětluje Parton. „Tento typ osídlení, označovaný jako urbanizace o nízké hustotě, uvádí do pohybu zásadní sociální a ekonomické změny. Lidé spolu více interagují a zabývají se odlišnými profesemi.

Podle Partona bylo dříve velmi náročné studovat dávná města v Pacifiku. Využití moderních metod včetně mapování s pomocí LiDARu podle něj představuje zásadní zvrat, který archeologům podstatně ulehčil práci. Teď mohou sledovat rozvoj městského osídlení na Tongatapu, jeho šíření do okolních oblastí i jeho zhroucení, které bylo podle všeho důsledkem příchodu Evropanů a infekcí, které do této části světa přivezli.


Další články v sekci