NASA potvrdila nález velké části raketoplánu Challenger, který explodoval v roce 1986

Na dně Atlantického oceánu se našla velká část raketoplánu Challenger, který vybuchl krátce po startu v lednu 1986. V jeho troskách zahynula sedmičlenná posádka.

11.11.2022 - Zuzana Rychlá a ČTKVelký kus Challengeru se našel zabořený do písku na dně oceánu. Podle Ciannilliho jde od nehody o vůbec největší nalezenou část. Jako první na zbytek raketoplánu upozornil tým televizních dokumentaristů v březnu, když pátral po vraku letadla z 2. světové války. NASA s pomocí videa nedávno ověřila, že jde skutečně o kus raketoplánu, který se rozpadl krátce po startu 28. ledna 1986. 

Viditelný zbytek raketoplánu měří 4,5 na 4,5 metru, ale je zřejmě větší, protože další část pokrývá písek. Jsou na něm patrné termální destičky, takže jde podle všeho o spodní část raketoplánu. Fragment zatím zůstane na dně oceánu poblíž floridského pobřeží a v blízkosti mysu Canaveral a NASA zváží, jak bude postupovat dál. Nález je majetkem americké vlády.

TIP: Zkáza raketoplánu Challenger: Jak katastrofa probíhala?

„Od první chvíle, kdy jsme to slyšeli, nás to vrátilo zpět do roku 1986,“ sdělil Michael Ciannilli, který má v NASA na starosti agendu obou ztracených raketoplánů – Challengeru a Columbie, která se rozpadla při tragickém návratu roku 2003.

Posádka raketoplánu Challenger (zleva): specialisté Christa McAuliffeová, Gregory Jarvis a Judith Resniková, velitel Dick Scobee, specialista Ronald McNair, pilot Michael Smith a specialista Ellison Onizuka. Christa McAuliffeová nebyla profesionální astronautkou – do této mise byla vybrána v rámci programu Učitel ve vesmíru. (foto: NASA, CC0)


Další články v sekci