Reklama

Reklama

Nebezpečné dojmy: Ve které zemi žije nejvíce ignorantů?

16.3.2016 - Stanislav Mihulka
Průzkum „Nebezpečné dojmy“ odhalil, ve kterých zemích mají lidé nejlepší odhad v důležitých společenských otázkách
Jak dobře lidé znají situaci ve své zemi?

Britský institut zaměřený na výzkum veřejného mínění Ipsos MORI se rozhodl prozkoumat, jak přesně lidé dokáží posoudit některé důležité otázky týkající se společnosti a jejich okolí. Výzkumníci absolvovali více než 25 tisíc rozhovorů v 33 různých zemích světa, aby respondetům položili 13 otázek.

V průzkumu, který nazvali Nebezpečné dojmy 2015, se ptali například na to: „Kolik je podle vás ve vaší zemi obézních lidí starších dvaceti let?“, nebo „Kolik si myslíte, že je ve vaší zemi nevěřících v určité náboženství?“

Zájem o věci veřejné

A jak celý výzkum dopadl? Lidé z většiny zemí mají mimo jiné sklon silně podceňovat procento obézních lidí, a neméně silně přeceňují počet nevěřících. Obyvatelé Číny a Indie mají sklon přeceňovat počty lidí, kteří mají v jejich zemích přístup k internetu. Rusové a Kolumbijci zase přeceňují počty žen ve vrcholné politice svých zemí.

Žebříček „Index of Ignorance“ pochopitelně není možné zužovat na otázku vzdělanosti, nevědomosti nebo dokonce inteligence, svým způsobem ale vypovídá mnohé o povědomí lidí o jejich okolí a jejich orientaci ve společenských otázkách.

Úplně nejhorší odhad mají lidé v Mexiku, následovaném Indií, Brazílií, Peru a Novým Zélandem. Nejpřesnější úsudek naopak prokázali obyvatelé Jižní Koreje, Irska, Polska, Číny a Spojených států. V České republice výzkum neprobíhal.

Nebezpečné dojmy 2015

 1. Mexiko (nejméně přesné odpovědi)
 2. Indie
 3. Brazílie
 4. Peru
 5. Nový Zéland
 6. Kolumbie
 7. Belgie
 8. Jižní Afrika
 9. Argentina 
 10. Itálie
 11. Rusko
 12. Chile
 13. Velká Británie
 14. Izrael
 15. Austrálie
 16. Japonsko
 17. Kanada
 18. Německo
 19. Nizozemsko
 20. Španělsko
 21. Norsko
 22. Francie
 23. Švédsko
 24. Spojené státy americké
 25. Čína
 26. Polsko
 27. Irsko
 28. Jižní Korea (nejpřesnější odpovědi)

Reklama