Nejdražší hudební videoklipy: Audiovizuální díla, která spolykala miliony dolarů

Hudba by z principu měla fungovat i bez vizuálního doprovodu. Pokud však kapela či interpret natočí k písni videoklip a investuje do něj spoustu peněz, pravděpodobně zaujme víc lidí.

30.03.2024 - Vilém KoubekKosmická loď za miliony  

  • Michael Jackson | Scream | 7 milionů dolarů

Král popu se proslavil touhou po naprostém maximu. Není tedy divu, že se ani ve videoklipech nespokojil s málem a nebál se do nich investovat obrovské sumy. Už jeho skladbu Black Or White doprovázely záběry za tehdejší čtyři miliony dolarů, nicméně pro rozhněvaný song Scream vznikl téměř dvojnásobně dražší vizuální doprovod.

Peníze řeší všechno

Klip ke zmíněnému duetu znázorňuje Michaela Jacksona a jeho sestru Janet, jak prchají ze Země na palubě kosmické lodi. Nemohou už totiž vystát články, jež o nich píše bulvární tisk – hlavně o zpěvákovi, který v roce 1993 čelil obvinění z obtěžování nezletilých. Černobílý vizuál vznikl ve stylových minimalistických a futuristických kulisách, postavených na zakázku. Kreativní záběry jsou přitom plné efektů, a mimo jiné i díky nim získalo video hned tři ceny MTV Video Music Awards a také Grammy.

Problém spočíval v tom, že výsledek musel být hotový v šibeničním termínu. Setkání zástupců sourozenců Jacksonových s režisérem Markem Romanekem a odevzdání díla dělilo zhruba pět týdnů. Prvních čtrnáct dní se psal scénář, chystaly se obří kulisy, hledali se stavitelé – vše na poslední chvíli, a tudíž za nesmírné peníze. Dalších deset dní se klip točil a ve zbývajícím čase probíhala postprodukce včetně střihu a vkládání efektů. Jakýkoliv problém se proto musel řešit hromadou dolarů. Samotný klip stál přitom podle Romaneka „pouhých“ pět milionů, zatímco zbytek spolkla péče o hlavní hvězdy, zahrnující luxusní karavany, občerstvení a v neposlední řadě ochranku.

Královna popu a její ego 

Madonna | Die Another Day | 6,1 milionu dolarů

Píseň Die Another Day se stala ústředním motivem bondovky Dnes neumírej z roku 2002. Skladbu přitom údajně ovlivnila raná verze filmu, kterou studio poskytlo Madonně ke zhlédnutí. Podle zpěvačky se jedná o metaforu zničení vlastního ega, což mimo jiné podtrhuje scéna, v níž hlavní hrdinka bojuje sama se sebou. Horentní rozpočet si vyžádala hlavně přemíra vizuálních efektů, které se vyskytují doslova v každém záběru. Od kritiků si však skladba vysloužila smíšené hodnocení.

Rozchod, drama, delfíni

  • Guns N’ Roses | Estranged | 5 milionů dolarů

Nadčasové efekty a výprava se podepsaly také pod obrovský rozpočet klipu slavné hardrockové kapely Guns N’ Roses. Skladba Estranged trvá bezmála deset minut a kamery při ní sledují zpěváka Axla Rose, který po rozchodu s přítelkyní bojuje s depresemi. Během jeho cesty jej doprovází několik kytarových i klavírních sól a střídají se rovněž drahé kulisy. Na konci klipu vyšplhá Axl na palubu tankeru, načež skočí do vody a plave se skupinou delfínů – což má symbolizovat nalezení vnitřního klidu.

Sláva na první pokus

  • Gwen Stefani | Make Me Like You | 4 miliony dolarů

Píseň Make Me Like You doprovázel netradiční videoklip, který se natáčel a souběžně vysílal živě během předávání cen Grammy. Na podání perfektního výkonu tak měla zpěvačka Gwen Stefani, tanečníci a další zúčastnění jen jeden pokus, a pokud by nastaly jakékoliv komplikace, kamery by je přenášely nejen po celých Spojených státech. Účet za natočení klipu se vyšplhal na čtyři miliony dolarů, dalších osm však muselo studio investovat do zakoupení exkluzivního vysílacího času.

Velmi drahá záchrana 

  • Aqua  | Cartoon Heroes | 3,5 milionu dolarů

K natáčení klipu pro singl Cartoon Heroes si norsko-dánská popová skupina Aqua přizvala českého režiséra Tomáše Mašína. Pod jeho dohledem pak vznikl příběh o mořské příšeře, která napadla svět, a o hrdinné kapele Aqua, jež ho jako jediná může zachránit. Divák sleduje její probuzení v kosmické lodi, hrátky s gravitací, zastávku po cestě k Zemi i následný souboj s bestií. Ačkoliv není zcela zřejmé, na co při natáčení padlo tolik peněz, zřejmě je spolkly kostýmy, kulisy a také přemíra speciálních efektů.

Zápal předčí rozpočet

Peníze nejsou všechno a nenahradí kreativitu ani zajímavý nápad. Zatímco tedy Michael Jackson utrácel miliony, další velikán taneční hudby Fatboy Slim zvolil pro svůj hit Praise You opačný přístup: Klip svěřil do rukou Spikea Jonzeho, jehož fiktivní taneční skupina předvádí neohlášené vystoupení před kalifornským kinem. Záběry jsou tmavé, protože na místě nebylo dostatečné osvětlení, hudba hraje z obyčejného rádia, taneční figury jsou amatérské a celkový rozpočet se vyšplhal na pouhých 800 dolarů. Jako celek však video funguje natolik dobře, že získalo tři ceny MTV Video Music Awards.

Jako na běžícím páse

Také americká kapela OK Go natočila pro svůj hitový singl Here It Goes Again zdánlivě jednoduchou, ale ve skutečnosti velmi náročnou choreografii, kterou si rovněž zatančila. Hlavní roli v ní hraje čtveřice hudebníků a šest běžeckých pásů, na nichž se muzikanti různě vozí a sklouzávají dolů. Točilo se bez střihu a finální výkon skupina podala až na sedmnáctý pokus. Propracovaná a netradiční podívaná jí na YouTube vynesla 61 milionů zhlédnutí a v roce 2007 za ni kapela získala cenu Grammy. Předpokládá se, že rozpočet dosáhl pouhých šesti tisíc dolarů.


Další články v sekci