New York se propadá pod vahou svých mrakodrapů

Mohutná zástavba amerického New Yorku tlačí na nepříliš pevné podloží pod městem, které se kvůli tomu propadá. Ukazuje to nová geologická studie

21.05.2023 - Stanislav MihulkaProces zvaný subsidence označuje v geologii dlouhodobé sesedání či propadání určitých oblastí zemského povrchu. Často k němu dochází při posunech v měkkých sedimentech, jejichž příčiny mohou být rozmanité. K velmi významným a přitom velmi málo prozkoumaným příčinám subsidence patří působení hmotnosti městské zástavby.

Americký geolog Tom Parsons z výzkumného centra americké agentury United States Geological Survey (USGS) v kalifornském Moffett Field a jeho kolegové nedávno prostudovali souvislost mezi geologickou situací města New Yorku a jeho hmotností. Výsledky zajímavého výzkumu zveřejnil před několika dny odborný časopis Earth’s Future.

Tíha mrakodrapů

Parsonsův tým zjistil, že se New York propadá rychlostí 1-2 milimetry ročně. Na první pohled to není mnoho, jedná se ale o průměrnou hodnotu. Některá místa v New Yorku se propadají mnohem rychleji, přičemž tato rychlost je srovnatelná s nejrychlejšími pohyby, které byly naměřeny při zpětném pohybu zemské kůry po tání ledovcového příkrovu.

Badatelé spočítali, že kumulativní hmotnost města New York, tvořená více než milionem budov, představuje asi 764 miliard tun. Výzkumníci rozdělili město do sítě čtverců o velikosti 100 metrů a s přihlédnutím k podloží, které je v New Yorku pestré a komplikované, odhadli subsidenci na území New Yorku.

TIP: Íránská metropole Teherán se propadá o 25 centimetrů ročně

Propadání New Yorku ohrožuje miliony lidí, kteří ve městě žijí a pracují. Například podstatná část Mahattanu se nachází jen 1-2 metry nad dnešní úrovní moře a hurikány v letech 2012 (Sandy) a 2021 (Ida) názorně ukázaly, jak rychle může být takto vysoce urbanizované místo zaplavené vodou. Badatelé zároveň varují, že pokud by mělo dojít na stavby gigantických zdí, chránících město před stoupající hladinou oceánů, byl by to velmi špatný nápad. Váha těchto zdí by ještě více zatížila podloží New Yorku a propadání by se o to více zrychlilo.


Další články v sekci