Nový britský satelit CARBONITE-2 bude natáčet Zemi v HD a v barvách

Stokilový satelit pro pozorování Země má k dispozici kameru s ultra vysokým rozlišením

18.01.2018 - Stanislav Mihulka12. ledna 2018 odstartoval indický dříč pro vynášení menších satelitů, nosná raketa Polar Satellite Launch Vehicle na misi PSLV-C40. Vše dopadlo na jedničku a raketa umístila na oběžné dráhy celkem 31 satelitů z různých zemí světa.

Jedním z nich byl i velmi zajímavý britský satelit CARBONITE-2, který teď bude díky svému vybavení posílat dolů na Zemi videa se záběry naší planety v barvách a v doposud nevídaném rozlišení. Satelit o váze 100 kilogramů je vybavený kamerou s ultra vysokým rozlišením (UHD, Ultra High Definition).

Satelit pro snímání videí v extrémním rozlišení

CARBONITE-2 dokáže snímat až 50 záběrů za sekundu, přičemž může dosáhnout efektivního rozlišení zhruba 65 až 75 cm. Satelit bude detailně sledovat různé objekty na zemském povrchu, například automobily nebo lodě.

TIP: Indie slaví rekord: Raketa PSLV XL vynesla 104 satelitů během jediného startu

Zmíněný satelit představuje prototyp nového satelitního programu Vivid-i Constellation. Ten bude zahrnovat flotilu celkem 15 satelitů, které budou obíhat Zemi ve výšce kolem 500 kilometrů nad Zemí. Data získaná touto flotilou budou k dispozici pro vládní instituce i pro soukromé společnosti.

  • Zdroj textu

    ESA

  • Zdroj fotografií

    SSTL / Beaucroft Photography


Další články v sekci