Hořící oceán: U pobřeží Floridy překročila teplota oceánu přes 38 °C

Teplota oceánu v Floridy přesáhla psychologickou hranici 100 °F. Vědci kvůli tomu stěhují ohrožené korály 

03.08.2023 - Stanislav MihulkaLetošní léto se utrhlo z řetězu, přinejmenším pokud jde o oteplování oceánu. Teploty u mořské hladiny naprosto vybočují z dosavadního dlouhodobého průměru, a to včetně horkých sezón z nedávných let. Podle měření bóje amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) přesáhla v pondělí 24. července teplota pod hladinou mělkého moře u Floridy na několik hodin psychologickou hranici 100 °F (37,8 °C). Měření z bóje v zálivu Manatee Bay, asi 60 kilometrů jihozápadně od Miami, vykázalo teplotu 101,1 °F (čili 38,4 °C). 

Dosavadním maximem bylo 99,7 °F (37,6 °C) ze zálivu v Kuvajtu. Pokud se toto měření potvrdí, půjde o neoficiální oceánský teplotní rekord. Takové teploty odpovídají spíše horké sprše než tomu, na co jsme zvyklí na mořských plážích. 

Sauna na Floridě

Obavy mírní americký meteorolog Jeff Masters, podle kterého je rekord z Floridy problematický, protože šlo o měření v blízkosti břehu, navíc bez fotografické dokumentace z doby měření a nelze podle něj vyloučit kontaminaci vody organickým znečištěním, které je v dané oblasti běžné. Přesto ale podle něj jde o velmi varovný signál.

Extrémně horká mořská voda ohrožuje mořský život, především korály a s nimi spojený ekosystém. Situace je natolik vážná, že se vědci rozhodli zasáhnout a podnikají opatření k ochraně třetí největší soustavy korálových útesů na světě. Mimo jiné odebírají vzorky ohrožených korálů z oceánu a umísťují je do klimatizovaných chovných nádrží na pevnině.

TIP: Oceány se oteplují mnohem rychleji, než jsme předpokládali, varují vědci

Jak potvrzují zástupci neziskové organizace Coral Restoration Foundation (CRF), na mnoha místech již došlo k rozsáhlé devastaci korálů. „Naše týmy navštívily lokalitu Sombrero Reef, kde se déle než desetiletí snažíme obnovovat porosty korálů,zoufá si mořský biolog Phanor Montoya-Maya z CRF. „Našli jsme tam jenom naprostou zkázu. Všichni koráli jsou pryč.“ Teplotní rekordy u hladiny oceánu padají i ve Středozemním moři a na dalších místech.


Další články v sekci