Odkdy lidé používají zrcadla?

Zrcadlo se stalo neodmyslitelnou součástí našich životů. Historie jeho výroby je fascinujícím dokladem lidského pokroku a technologického vývoje.

10.09.2023 - Barbora JelínkováLidé patří k hrstce živočišných druhů, které umějí rozeznat vlastní odraz na povrchu lesklých objektů. Jako jediní je ovšem začali také cíleně vyrábět, a to již přinejmenším v 6. tisícletí př. n. l., jak dokazují nálezy vysoce leštěného obsidiánu v turecké lokalitě Çatal Hüyük. Postupné zdokonalování práce s kovem pak v různých civilizacích nezávisle na sobě vedlo ke zjištění, že opracuje-li se bronz či měď naplocho a následně se vyleští, vznikne povrch odrážející světlo, a tedy i obraz okolních předmětů.

Ve starověkém Řecku a Římě už zrcadla tvořila standardní výbavu domácností vyšších tříd, přičemž bylo možné si je nechat i postříbřit. Teprve v roce 1835 však německý chemik Justus von Liebig zdokonalil metodu nanášení dusičnanu stříbrného na sklo, načež chemickou reakcí vznikla tenká, vysoce reflexní vrstva stříbra. Technologie se používala ještě nedávno, než drahý kov nahradil dostupnější hliník. 


Další články v sekci