Osamělí diabetici čelí vyššímu riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění

Sociální kontakty jsou pro diabetiky stejně důležité jako jejich jídelníček, tělesné cvičení nebo zdravý životní styl. Ukázala to rozsáhlá studie.

05.07.2023 - Stanislav MihulkaCelá řada faktorů souvisejících s životním stylem ovlivňuje naše zdraví, počínaje cvičením a stravou. V poslední době se ale ukazuje, že až překvapivě významnou roli může hrát i sociální izolace. Odborníci již zjistili, že osamělost zvyšuje riziko demence, mrtvice nebo infarktu.

S dalším důkazem zhoubného vlivu osamění přichází americký výzkumný tým, který vedl Lu Qi z Tulaneho univerzity v New Orleans. V rámci rozsáhlé studie prokázali, že pro diabetiky je osamělost tak významným faktorem, že její vliv na rozvoj kardiovaskulárních onemocnění dokonce předčí kouření, stravu i tělesnou aktivitu.

Nebezpečná osamělost

Ve výzkumu, který publikoval časopis European Heart Journal, badatelé využili zdravotní záznamy více než 18 500 diabetiků ve věku 37 až 73 let, které pocházejí z britské databáze UK Biobank, vytvořené na základě zdravotních a genetických dat více než půl milionu obyvatel. Součástí údajů bylo i zhodnocení míry osamělosti na základě odpovědí v dotazníku.

Během deseti let od zahájení sledování diabetiků se u 3 247 z nich rozvinulo kardiovaskulární onemocnění (u 2 771 šlo o ischemickou chorobu srdeční, u 701 o mrtvici a u některých o obě choroby). S přihlédnutím ke vlivu faktorů jako index tělesné hmotnosti BMI, hladina cholesterolu, pohlaví nebo věk se ukázalo, že diabetici s nejvyšší mírou osamělosti mají proti nejméně osamělým diabetikům o 26 procent vyšší pravděpodobnost vzniku kardiovaskulární choroby.

TIP: Samota a sociální izolace škodí zdraví jako patnáct cigaret denně

Kvalita sociálních kontaktů se jeví jako důležitější pro zdraví diabetiků než řada dalších faktorů, jimž se obvykle věnuje podstatně větší pozornost,shrnuje epidemiolog a odborník na výživu profesor Li. „Neměli bychom podceňovat negativní vliv osamělosti. Pacientům s diabetem, kteří se cítí osaměle, bychom měli nabízet možnosti kontaktů s lidmi, s nimiž sdílejí společné zájmy.


Další články v sekci