Panna, nebo orel? Vědci spočítali, která strana mince padá častěji

Vědci v nové studii prokázali, že šance při hodu mincí není ve skutečnosti 50 : 50. Výhře tak můžete jít naproti 

21.01.2024 - Vilém KoubekHod mincí může rozhodovat o řadě situací, ať už v životě, či ve sportu. Mezinárodní tým odborníků však prokázal, že i v tomto případě lze jít výhře trochu naproti. 

Vědci nechali dobrovolníky provést celkem 350 757 hodů a následně je vyhodnotili: Ukázalo se, že šance na padnutí strany, jež se před hodem nacházela nahoře, dosahuje 50,8 %. Pravděpodobnost se takto vychyluje údajně proto, že danou stranou zůstává mince ve vzduchu natočená delší dobu. Rozdíl je samozřejmě minimální, pokud však hod rozhoduje o něčem zásadním, bylo by podle vědců lepší platidlo předem zakrýt.

Dnes nachází hod mincí uplatnění hlavně ve sportu, v minulosti ale posloužil i k zásadnějším rozhodnutím – před 120 lety hod mincí údajně rozhodl o tom, že prvním, kdo absolvuje historicky první let letadlem, bude Orville Wright. Jeho bratr Wilbur prohrál a letěl až jako druhý. V roce 2019 rozhodl hod mincí komunální volby na Filipínách – Sue Cudillová se stala starostkou poté, co třikrát zvolila orla.


Další články v sekci