Pětitisícové estonské město Põlva vybuduje nejchytřejší silnici v zemi

V estonské Põlvě vzniká zajímavý projekt inteligentního dopravního systému. Malebným pětitisícovým městečkem na jihu země povede nejchytřejší silnice v Estonsku.

05.04.2022 - Martin ReichmanKoncept chytré silnice je dílem estonských startupů Bercman Technologies, zabývajících se technologickými řešeními chytrých měst a startupu Krakul, orientovaného na řešení v oblastech internetu věcí, autonomních dopravních systémů a bezpilotních platforem.

Pilotní projekt, který má odstartovat již v červnu tohoto roku, počítá s vybudováním 2,7 kilometru dlouhého úseku silnice, vybaveného nejrůznějšími senzory rychlosti, skenery poznávacích značek, variabilním dopravním značením a 14 chytrými přechody pro chodce. Cílem projektu je snížení počtu dopravních nehod a úrazů na silnicích. Výsledná data mají následně posloužit rozvoji podobných projektů v dalších částech Estonska.

TIP: Naše domovy se probouzejí: Přichází konečně doba internetu věcí?

Estonsko je zemí moderním technologiím zaslíbenou a Põlvu si projektanti nevybrali náhodou. Městečko na jihu země je baštou malých a středních podniků zaměřených na zemědělství, lesnictví a rybolov. Místní samospráva se ale v posledních letech snaží cíleně lákat firmy a podniky orientované na inovace a moderní technologie.


Další články v sekci