Pirátská zátoka Ha Long: Dechberoucí krása severovýchodního Vietnamu

Na severovýchodě Vietnamu leží zátoka, která vyráží dech. Kdyby nevznikla přirozeně, nejspíš by si ji musel vymyslet Hollywood pro pirátské filmy z Jihočínského moře. A přestože je přísně chráněná, stále častěji tam míří turisté a odvážejí si ty nejhezčí záběry z celé dovolené

14.10.2021 - David BimkaZátoka Ha Long se rozprostírá asi jen 160 kilometrů od metropole Hanoj, takže její návštěva neznamená problém ani pro ty nejlenošnější cestovatele. Ve skutečnosti přitom nejde o jedinou vodní plochu, nýbrž o ohromné území poseté 1 900 ostrovy porostlými tropickou vegetací. A pokud se mezi spletí často bezejmenných zelených skal prosmýknete dost daleko na jihovýchod, čekají vás dálavy Tonkinského zálivu, na jehož opačném konci leží čínská ostrovní provincie Chaj-nan. 

Protože se většina vápencových ostrovů zvedá přímo z moře do výše desítek, a někdy i stovek metrů, žijí dnes lidé asi jen na čtyřech desítkách z nich. Rybáři sice zátoku využívají po tisíce let, ale její okolí zůstává neporušené, a nabízí tak bezpečné útočiště ptákům i ostatním tvorům, především makakům a gibonům. U paty mnoha ostrovů se nacházejí krasové jeskyně coby úkryt netopýrů, a v některých místech se dokonce podzemí propojuje do zatopeného bludiště. 

Turismus roste

Lokalita patří k turisticky nejvyhledávanějším v celém Vietnamu, především v podzimních a zimních měsících. Tehdy ustávají výrazné srážky a bouřky, které provázejí léto, a polevuje dusivé spojení vysokých teplot a tropického vzduchu. Na druhou stranu se ceny hotelů obvykle zdvojnásobí, stejně jako davy. Zatímco v roce 2015 navštívilo oblast asi 7,7 milionu turistů, o tři roky později už se jednalo o 12,2 milionu, přičemž téměř polovina zájemců přijela ze zahraničí.

TIP: Vietnamský park Bach Ma: Přírodní bohatství Annamského pohoří

Ohromný potenciál si dobře uvědomují cestovní kanceláře, takže se kolem ostrovů můžete projet na vyhlídkových lodích, jež se často tváří jako „plachetnice“. Příliv návštěvníků rovněž skokově zlepšil životní úroveň několika stovek místních rybářů, obývajících roztroušené pontonové vesnice. Můžete tak přespat v autentických plovoucích domech a vyzkoušet si plavbu v malých loďkách. UNESCO nicméně upozorňuje, že pokud místní nedokážou příliv turistů lépe zvládat, mohlo by to pozici oblasti na seznamu v budoucnu ohrozit.


Další články v sekci