Plovoucí les: Unikátní plán má dostat více zeleně do Rotterdamu

Přístavní město Rotterdam se mění. Ze špinavé popelky by se rádo proměnilo v zelenou oázu. Pomoci mu v tom má i unikátní projekt plovoucích stromů

08.01.2016 - Martin ReichmanRotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav. Do roku 2004, kdy ho předstihla Šanghaj, byl Rotterdam dokonce největším přístavem na světě. V kontextu Nizozemska je ale také největším producentem skleníkových plynů, zejména pak oxidu uhličitého – ročně se ve městě na jednoho obyvatele vyprodukuje více CO2 než v Šanghaji a Londýně dohromady. Celkově se Rotterdam podílí na nizozemské produkci CO2 přibližně 16 procenty.

Změnit se to snaží současný starosta města Ahmed Aboutaleb. Ve spolupráci s urbanisty a ekology radnice postupně realizuje nejrůznější zelené projekty. Od roku 2013 například běží projekt využití zbytkového tepla z přístavu pro vytápění, díky kterému se má snížit městská produkce CO2 až o 175 kilotun ročně.

Nejnovějším zeleným projektem Rotterdamu jsou plovoucí stromy. Projekt navržený  Tieme Haddemanem počítá s plovoucími pontony, na kterých rostou stromy a další zeleň. Pilotní část odstartovala již v září loňského roku a kromě pohledového efektu mají plovoucí miniparčíky zlepšit kvalitu vody.

  • Zdroj textu

    portofrotterdam.com, urban-green.nl

  • Zdroj fotografií

    Urban Green


Další články v sekci