Reklama


Neuvěřitelné války: Konflikt v Zanzibaru, který netrval ani 40 minut

17.10.2017 - Vilém Koubek

Nejdelší konflikty v lidských dějinách trvaly desítky let, jiné skončily příměřím po několika letech bojů, zatímco v moderních dějinách utichaly mnohdy zbraně i po pár měsících. Prim však drží válka Britů se zanzibarským sultánem

HMS Hood -<p>Royal Navy ostřelovalo palác zanzibarského sultána, načež poslali ke dnu i jedinou nepřátelskou loď. Na snímku pre-dreadnought <em>HMS Hood</em></p>
HMS Hood -

Royal Navy ostřelovalo palác zanzibarského sultána, načež poslali ke dnu i jedinou nepřátelskou loď. Na snímku pre-dreadnought HMS Hood

Reklama

Ostrov Zanzibar ležící u východního pobřeží Afriky byl na konci 19. století rušným střediskem mezinárodního obchodu, bohatnoucí především z obchodu s kořením a také s otroky. Zanzibar byl sice formálně nezávislým sultanátem, ale ve skutečnosti zde měli rozhodující slovo Angličané.

TIP: Neuvěřitelné války: Španělští vesničané proti celé Francii

Když 25. srpna 1896 náhle zemřel s britskou správou spolupracující sultán Hamid ibn Thuwaini ibn Said, chopil se moci převratem jeho synovec Khalid ibn Bargash. Toho britský konzul upozornil, že jedná v rozporu s uzavřenými smlouvami, ale Khalid varování ignoroval a rychle zmobilizoval 2 800 mužů, z nichž většina byli chabě vyzbrojení sloužící, kteří ale měli i několik kulometů Maxim. Samozvaný sultán disponoval i „námořnictvem“ – jachtou HHS Glasgow.

Konzulova válka

Zatímco Khalid opevňoval paláce, Britové vylodili na ostrově asi 150 námořníků, počítat mohli také s podporou několika stovek zanzibarských vojáků, jimž velel britský důstojník... Před přístavem se seřadilo pět britských lodí – tři křižníky a dva dělové čluny. Napětí stoupalo a britský konzul, vědom si toho, že sám nemůže vyhlásit samozvanému sultánovi válku, obrátil se telegraficky na ministerstvo zahraničí. Obratem mu sdělili, že může vydat povel k palbě na palác, pokud si „bude jist úspěchem“.

To už se psal 27. srpen ráno, do té doby vyklidily všechny civilní lodě přístav a britské ženy a děti byly přemístěny do bezpečí na paluby válečných lodí. Po vypršení ultimáta zahájily britské lodě palbu na sultánův palác. Posádka jachty Glasgow se pokusila o jakési hrdinství, když zahájila palbu na britské lodě, ty ji však okamžitě poslaly ke dnu. Válka skončila dobytím paláce jen čtyři desítky minut poté, co začala. Nový sultán jmenovaný Brity už měl značně okleštěné pravomoci.

  • Zdroj textu: Válka REVUE
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za knihu Justina čili Prokletí ctnosti byl Markýz de Sade uvězněn. Nakonec ho však po intervenci rodiny umístili v ústavu pro choromyslné.

Historie
Revue

Schopnost černých děr vysávat materiál z okolí se obvykle přeceňuje

Vesmír

V národním parku Yellowstone jsou zemětřesení na denním pořádku.

Věda

Američtí vojáci v Somálsku během operace Restore Hope, 1992

 

Válka

Není to hezké, není to chutné a není to příjemné. Ale funguje to. Většina narkomanů se zde vyléčí.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907