Přímý přenos propojil expozice šimpanzů ze dvou zoologických zahrad

Šimpanzi ze zoo Brno a Safari Parku ve Dvoře Králové se mohou v těchto dnech vzájemně pozorovat prostřednictvím on-line streamu.

20.03.2021 - Martin ReichmanZvířata v zoologických zahradách jsou kvůli koronavirovým opatřením ochuzena o pozornost návštěvníků. To přivedlo Pavla Cupáka a Petra Vídeňského k nápadu zprostředkovat lidoopům spojení s jejich kolegy z jiné zoo. „Pavla inspirovaly zprávy z televize, že některá zvířata v zoo se v této době mohou občas nudit a napadlo ho jim chybějící návštěvníky alespoň částečně nahradit. Kontaktoval jsem proto ředitele obou zahrad a v rámci zkušebního povozu jsme nejprve přímým přenosem propojili šimpanze s dětmi z mateřské školy," komentoval iniciativu Petr Vídeňský.

„Nyní se mohou vzájemně pozorovat skupiny šimpanzů z Brna a ze Dvora Králové a věřím, že přenos pobaví i lidi doma u počítačů. Na jeho zajištění využíváme techniku, která nám jinak slouží pro pořádání kulturních akcí,“ dodává Pavel Cupák.

Šimpanzí telemost

Chovatelé již zaznamenali první pozitivní reakce zvířat v obou zahradách a přímý přenos tohoto „setkání“ může na internetu sledovat také veřejnost.

„Využili jsme nápadu a iniciativy brněnských nadšenců, kteří nainstalovali v obou zahradách velkoplošné obrazovky a vzájemně tak propojili dvě šimpanzí skupiny. Pro tato velmi inteligentní zvířata je to nový a zajímavý podnět, který je vlastně moderním zpestřením,“ řekl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

TIP: Turisté zmizeli a lvi si vzali Krugerův národní park zpět

„Naši šimpanzi už spadají do skupiny zvířecích seniorů, ale každá novinka je samozřejmě zaujme. Občas se před obrazovku přijdou navzájem pochlubit jídlem nebo jsem zaznamenala, jak mě pozorují šimpanzi ze Dvora při úklidu expozice,“ komentovala s úsměvem reakce zvířat chovatelka šimpanzů v zoo Brno Mariana Hubíková.

Přímý přenos z brněnské a královodvorské šimpanzí expozice je k vidění každý den vždy od 8:00 do 16:00. 

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Martin Reichman (redakce stoplusjednicka.cz)


Další články v sekci