Problémy s plodností: V roce 2100 bude 97 procent států světa vymírat

Experti předpovídají, že se v příštích desetiletích staneme svědky dramatického poklesu porodnosti, po němž bude následovat úbytek obyvatel na mnoha místech světa a s ním spojené zásadní sociální zvraty.

27.03.2024 - Stanislav MihulkaV příštích několika desetiletích dojde k dramatickému poklesu počtu narozených dětí ve většině částí světa, což vyvolá „ohromující sociální změny“. Takové je klíčové sdělení nové studie věnované celosvětové plodnosti lidstva, na které se podílel početný odborný tým „GBD 2021 Fertility and Forecasting Collaborators.“ Členové týmu se zabývali tím, jak se bude do budoucna vyvíjet průměrný počet dětí na jednu ženu, což je faktor, který určuje vývoj celé populace v čase. Závěry výzkumu nedávno publikoval odborný časopis Lancet.

Demograficky rozdělený svět

Z výzkumu vyplývá, že podle odhadů plodnosti nebude v roce 2050 více než tři čtvrtiny zemí schopných udržet svou populaci a počet obyvatel v těchto zemích bude klesat. V roce 2100 se tento populační problém bude týkat 97 procent států a dalších typů území. Odborníci předpovídají, že to povede k sociálním změnám s dalekosáhlými dopady.

Podle vědců podle všeho směřujeme k demograficky rozdělenému světu, v němž ve většině oblastí dojde k propadu porodnosti a k úbytku obyvatelstva, zatímco ve zbývajících částech světa bude ještě doznívat populační růst. To by se mělo týkat především nízkopříjmových zemí, zejména v subsaharské Africe. V roce 2100 by se v této části světa mělo narodit asi 54 procent všech dětí na planetě. Dnes se v této části světa rodí zhruba 29 procent dětí.

Vědci se obávají, že by mohlo jít o potenciální zdroj planetární nestability. Ekonomický rozvoj vyspělých zemí bude omezovat fatální nedostatek pracovní síly a problémy spojené s dramaticky narůstajícími počty seniorů. Nejchudší země v regionu subsaharské Afriky budou naopak čelit narůstajícímu počtu lidí, pro které nebudou mít zdroje. Rozumné řešení zatím není na dohled, neboť jednotlivé země mají jen omezené nástroje, jimiž mohou ovlivňovat porodnost.

Nižší míru porodnosti ve vyspělém světě podle vědců ovlivňuje zejména dostupnost antikoncepce a vzdělání žen. Jedním dechem ale vědci varují před pokusy zvrátit klesající trend porodnosti zaváděním opatření, která by tato práva omezovala.


Další články v sekci