Reklama


Proč ještě nemáme kvalitní snímky z povrchu Venuše?

11.03.2017 - Michal Švanda

Venuše - Několik málo fotografií z povrchu Venuše pořídily sovětské sondy Veněra
Venuše - Několik málo fotografií z povrchu Venuše pořídily sovětské sondy Veněra

Pořídit dobrý snímek prostřednictvím automatické sondy, která přistála na povrchu vzdáleného tělesa, je komplikované z několika důvodů: Kvůli zpoždění signálu nelze vznik fotografie ovlivnit v reálném čase a je nutné se plně spolehnout na automatiku.

Další potíž představují často nehostinné podmínky – a právě na Venuši dosahují povrchové teploty téměř 500 °C a tamní tlak odpovídá stonásobku toho pozemského. Než byste vytáhli svoji oblíbenou zrcadlovku, proměnila by se v hroudu roztaveného a deformovaného plastu a kovu… 

V úvahu je třeba vzít i optické vlastnosti atmosféry. Zatímco plynný obal Země má v tomto ohledu velmi blízko vzduchoprázdnu, hustá atmosféra Venuše funguje jako silná spojná čočka. Dohlednost na planetě se tak odhaduje na pouhých 100 metrů! To vše je důvodem, proč sebelepší dostupné snímky z povrchu Venuše neuspokojí ani amatérského fotografa krajinek.

  • Zdroj textu: Tajemství vesmíru 6/2016
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

ReklamaReklama

Aktuální články

Nejnovější verze robota SpotMini je štíhlejší než předchozí varianty

Věda

Vzdělaná Johanna, nevlastní dcera magistra Kelleyho, používala svůj literární um k znovuzískání rodinné prestiže

Historie

Genom Amišů obsahuje pozoruhodné věci

Věda

Na pádu komunismu v Polsku se nejvíc podílelo odborové hnutí Solidarita, jehož vůdčí postavou se stal elektrikář Lech Wałęsa.

Zajímavosti

Výsadkáři ze 103. gardové divize se vracejí domů

Válka

Obraz italského renesančního malíře Leonarda Da Vinciho se vydražil za 450,3 milionu dolarů, tedy v přepočtu 9,8 miliardy korun. Dílo zobrazující Ježíše Krista se tak podle aukční síně Christie's stalo nejdražším obrazem, který se kdy na světě prodal v dražbě. Původní odhady udávaly hodnotu díla 100 milionů dolarů, přepočtu 2,2 miliardy korun.
Aukce trvala podle agentury AFP pouhých 19 minut. Dražit se začalo na částce 70 milionů dolarů, tedy 1,5 miliardy korun. Totožnost kupce aukční síň zatím nezveřejnila.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907