Reklama


Průzkumníci na Yucatánu objevili největší zatopenou jeskyni světa

19.01.2018 - Stanislav Mihulka

Největší zatopený jeskynní systém je v Mexiku a měří 347 kilometrů

Jeskynní systémy na Yucatánu jsou jako jiný svět
Jeskynní systémy na Yucatánu jsou jako jiný svět

Reklama

Mexický poloostrov Yucatan proslul jako místo dopadu chicxulubského meteoritu, který ukončil éru velkých dinosaurů a také celé období druhohor. Dnešní Yucatan je divukrásným místem, které je porostlé pralesy, ozdobené prastarými městy a protkané složitými systémy jeskyní, takzvaných cenot (ze španělského „cenotes“), které jsou často zatopené.

Průzkumníci programu Gran Acuifero Maya (GAM) mapují podzemí Yucatanu a snaží se zachytit a prostudovat co nejvíce jeskyní a jejich propojení. Nedávno se jim povedl významný úspěch, když zjistili, že Yucatan ukrývá největší souvislou zatopenou jeskyni na světě.

TIP: Podzemí mexického poloostrova Yucatán skrývá metanový svět

Odborníci si doteď mysleli, že jeskyně Dos Ojos „Bílé oči” a Sac Actun „Bílá jeskyně“ jsou prostě sousední jeskyně. Ukázalo se ale, že jde o jedinou jeskyni nebo vlastně labyrint zatopených prostor a průchodů v celkové délce 347 kilometrů.

  • Zdroj textu: IFL Science, Reuters
  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Optofobie

Většina z nás každý den ráno po probuzení celkem bez problémů otevře oči. Pokud však trpíte optofobií, pak ve vás právě zvednutí víček a pohlédnutí na okolí vyvolává nefalšovaný děs. Porucha obvykle propuká poté, co člověk spatří něco velmi traumatizujícího – například přítele při aktu nevěry či smrt matky. Před svým strachem se optofobici uzavírají do temných místností bez výzdoby a dalších rozptylujících prvků. Musejí-li však čelit pohledu, který nedokážou snést, nastává u nich panika a úzkostné stavy. 

Zajímavosti

Za barvu jezírka Cracker Lake jsou odpovědné ledovce. Při odtávání je z nich do jezera odplavován jemný kamenný prach. Odraz světla od těchto mikroskopických částeček vytváří dojem tyrkysově modré barvy.

Příroda

Irští rebelové ochotně využili možnosti, jak zpochybnit vládu Jindřicha VII., a udělali si z Lamberta Simnela svého „jediného legitimního krále“. Eduard Plantagenet (vpravo), 17. hrabě z Warwicku, se dostal coby člen poražených Yorků do towerského vězení v pouhých deseti letech. Zemřel v něm o 14 let později.

Historie

Snímek pořízený letos v roce 2017 sondou Cassini zachycuje zkracující se stíny, jež planeta vrhá na své prstence. Tehdy, v době Saturnova letního slunovratu, dopadají pouze na zcela vnitřní prstence

Vesmír
Zajímavosti

Vylepšený robotický požárník WALK-MAN s hasicím přístrojem

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907