Reklama


První nástroj „v rukou“ ryb: Pyskoun – ryba s kladivem

14.09.2017 - Zuzana Teličková

Ryby, které překonají překážky -<p>Ryby z čeledi pyskounovitých jsou velmi zvídavé a dokážou dokonce používat nástroje</p>
Ryby, které překonají překážky -

Ryby z čeledi pyskounovitých jsou velmi zvídavé a dokážou dokonce používat nástroje

Reklama

Je známé, že zejména primáti, ale například i některé druhy ptáků, dokážou používat nástroje. Asi velkým překvapením pro všechny je zjištění, že si takto dovedou poradit i některé druhy ryb. Zoologové zachytili na videokameru pyskouna žlutolícího (Choerodon anchorago), jak o kámen rozbíjí skořápku své oblíbené pochoutky – škeble. Ryba škeblí opakovaně mrštila proti tvrdému povrchu, aby ji rozbila a dostala se k chutnému obsahu.

TIP: Šimpanzi dokážou cíleně zneškodňovat nastražené léčky

„Pyskoun nejprve škebli vyhrabe z písku, a pak plave poměrně dlouhou vzdálenost, aby našel vhodné místo, kde ji může rozbít,“ říká autor videozáznamu evoluční biolog Giacomo Bernardi z University of California. „To vyžaduje cílené plánování, protože celá akce sestává z několika na sebe navazujících kroků. Na rybu je to opravdu velký výkon.“ Podobné chování bylo pozorováno například u pyskouna Schoenleinova nebo u kněžíka Hardwickova.

Ryby z čeledi pyskounovitých jsou velmi zvídavé. Jsou to masožravci, dobře vidí a jsou velmi citlivé na pachy. Seznam svých schopností nyní oficiálně rozšířily o používání nástrojů, které se v minulosti přisuzovalo pouze člověku. Když Jane Goodallová objevila v šedesátých letech schopnost šimpanzů používat nástroje, byla vědecká obec šokována. Od té doby bylo používání nástrojů prokázáno u mnoha dalších živočichů včetně ptáků, delfínů a slonů. Podle Bernardiho se mohou mezi rybami vyskytovat další příklady používání nástrojů, které ještě nebyly pozorovány.

  • Zdroj textu: Příroda 11/2011
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Optofobie

Většina z nás každý den ráno po probuzení celkem bez problémů otevře oči. Pokud však trpíte optofobií, pak ve vás právě zvednutí víček a pohlédnutí na okolí vyvolává nefalšovaný děs. Porucha obvykle propuká poté, co člověk spatří něco velmi traumatizujícího – například přítele při aktu nevěry či smrt matky. Před svým strachem se optofobici uzavírají do temných místností bez výzdoby a dalších rozptylujících prvků. Musejí-li však čelit pohledu, který nedokážou snést, nastává u nich panika a úzkostné stavy. 

Zajímavosti

Za barvu jezírka Cracker Lake jsou odpovědné ledovce. Při odtávání je z nich do jezera odplavován jemný kamenný prach. Odraz světla od těchto mikroskopických částeček vytváří dojem tyrkysově modré barvy.

Příroda

Irští rebelové ochotně využili možnosti, jak zpochybnit vládu Jindřicha VII., a udělali si z Lamberta Simnela svého „jediného legitimního krále“. Eduard Plantagenet (vpravo), 17. hrabě z Warwicku, se dostal coby člen poražených Yorků do towerského vězení v pouhých deseti letech. Zemřel v něm o 14 let později.

Historie

Snímek pořízený letos v roce 2017 sondou Cassini zachycuje zkracující se stíny, jež planeta vrhá na své prstence. Tehdy, v době Saturnova letního slunovratu, dopadají pouze na zcela vnitřní prstence

Vesmír
Zajímavosti

Vylepšený robotický požárník WALK-MAN s hasicím přístrojem

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907