Rádiový pulsar nebo magnetar? Objekt PSR J1119-6127 mate astrofyziky

Je objevený velmi zvláštní objekt oním „chybějícím článkem“ mezi rádiovými pulsary a magnetary?

11.01.2017 - Stanislav MihulkaTak jako paleontologové občas vykopou „chybějící články“, tedy fosilie, které sdílejí vlastnosti dvou skupin druhů zároveň, tak se nyní astrofyzikům dost možná podařilo objevit chybějící článek mezi pulsary.

Jde o záhadný objekt označovaný PSR J1119-6127, který odborníky mate svým chováním. Někdy se chvá jako rádiový pulsar, jindy zase jako magnetar.

Jak rádiové pulsary, tak i magnetary jsou extrémně husté pozůstatky ohromujících explozí supernov. V řadě ohledů se ale liší. Rádiové pulsary vysílají rádiové záblesky přesně jako hodinky. Magnetary jsou ve srovnání s nimi jako divoši. Mají nejsilnější známá magnetická pole ve vesmíru a bouřlivě z nich tryská rentgenové a gama záření.

Rádiový pulsar nebo magnetar?

Podle astrofyzika Walida Majida z Laboratoře tryskového pohonu NASA v kalifornské Pasadeně objekt J1119 prostě jen převléká kabát. Někdy je rádiovým pulsarem, a někdy magnetarem. Odborníci jsou nadšeni. Takový objekt jim totiž může prozradit mnohé o tom, jak vlastně fungují pulsary i magnetary, a co mají společného.

TIP: Pozůstatek supernovy RCW103 ukrývá nejpomalejší pulsar jaký známe

Dlouho jsme se domnívali, že pulsary a magnetary jsou dvě různé skupiny extrémních objektů ve vesmíru. V posledním desetiletí se ale objevují důkazy, podle nichž by mohlo jít o různá vývojová stádia jediného typu objektů. Majid a jeho spolupracovníci tvrdí, že objekt J1119 právě pozorujeme v unikátní přechovové fázi, kdy se mění z pulsaru v magnetar.

  • Zdroj textu

    NASA, Astrophysical Journal Letters

  • Zdroj fotografií

    NASA/JPL-Caltech


Další články v sekci