Reklama


Revoluce v letectví: Blíží se velkolepý návrat nadzvukových dopravních letadel?

29.03.2016 - Stanislav Mihulka

Společnost Boom Technology připravuje letadlo, které bude menší, rychlejší, úspornější a lacinější než Concorde. Budeme létat z Londýna do New Yorku za 5 tisíc dolarů?

Pokud se vám stýskalo po nadzvukové letecké dopravě, můžete se (dost možná) těšit na velkolepý nadzvukový comeback. Concordy, které přestaly létat v roce 2003, dopravily až 128 cestujících z Londýna do New Yorku, rychlostí 2 450 km/h (Mach 2), se zpátečním lístkem za zhruba 12 tisíc dolarů. Byly ale hlučné, přestalo jim přát štěstí a cestující o ně ztratili zájem.

Samotné nadzvukové lety ale neupadly v zapomnění. V současnosti pracuje hned několik společností, včetně americké vesmírné agentury NASA, na různých projektech nadzvukových dopravních letadel.

Nízkonákladový Concorde

Nadzvukový letoun vyvíjí i startup Boom Technology se sídlem v Denveru, s nimiž spolupracuje Virgin Group britského miliardáře Richarda Bransona. Společnost Boom chce postavit nadzvukové dopravní letadlo za pár let. Doufají, že jejich stroj bude nejen rychlejší, ale také levnější, než jeho slavný předchůdce Concorde.

TIP: Nový supersonický tryskáč: Nadzvukový business jet pro milionáře

Pokud vše proběhne podle představ společnosti Boom, jejich letadlo by mělo přepravovat až 40 cestujících ve výšce 18 kilometrů, kde poletí rychlostí 2 700 km/h (Mach 2,2). Z Londýna do New Yorku by to měl nový nadzvukový letoun zvládnout za 3 a půl hodiny a cena zpátečních lístků by se měla pohybovat okolo 5 tisíc dolarů.

  • Zdroj textu: Gizmag, Boom Technology
  • Zdroj fotografií:

ReklamaReklama

Aktuální články

Trpasličí hvězda je jako dobře zateplený dům – dlouho si vystačí i se skromnými zásobami paliva

Vesmír

GAZ 69 je předurčen k drsnému zacházení v těžkých terénních podmínkách – s tímhle autem jednoduše přestanete řešit, kde končí upravená vozovka

Válka

Víska Albinen leží na jihu země v nadmořské výšce 1 300 metrů, na dohled od Matterhornu.

Zajímavosti

Vlevo šaty vyrobené z listí, vpravo herečka Bingbing Fan.

Revue

Mrtvý muž z dnešního Německa, který se zřejmě stal obětí moru doby kamenné

Věda

<p>Ve výjimečných případech jsou rohy starých beranů dlouhé až jeden metr</p>

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907