Reklama


Revoluce v letectví: Blíží se velkolepý návrat nadzvukových dopravních letadel?

29.03.2016 - Stanislav Mihulka

Společnost Boom Technology připravuje letadlo, které bude menší, rychlejší, úspornější a lacinější než Concorde. Budeme létat z Londýna do New Yorku za 5 tisíc dolarů?

Reklama

Pokud se vám stýskalo po nadzvukové letecké dopravě, můžete se (dost možná) těšit na velkolepý nadzvukový comeback. Concordy, které přestaly létat v roce 2003, dopravily až 128 cestujících z Londýna do New Yorku, rychlostí 2 450 km/h (Mach 2), se zpátečním lístkem za zhruba 12 tisíc dolarů. Byly ale hlučné, přestalo jim přát štěstí a cestující o ně ztratili zájem.

Samotné nadzvukové lety ale neupadly v zapomnění. V současnosti pracuje hned několik společností, včetně americké vesmírné agentury NASA, na různých projektech nadzvukových dopravních letadel.

Nízkonákladový Concorde

Nadzvukový letoun vyvíjí i startup Boom Technology se sídlem v Denveru, s nimiž spolupracuje Virgin Group britského miliardáře Richarda Bransona. Společnost Boom chce postavit nadzvukové dopravní letadlo za pár let. Doufají, že jejich stroj bude nejen rychlejší, ale také levnější, než jeho slavný předchůdce Concorde.

TIP: Nový supersonický tryskáč: Nadzvukový business jet pro milionáře

Pokud vše proběhne podle představ společnosti Boom, jejich letadlo by mělo přepravovat až 40 cestujících ve výšce 18 kilometrů, kde poletí rychlostí 2 700 km/h (Mach 2,2). Z Londýna do New Yorku by to měl nový nadzvukový letoun zvládnout za 3 a půl hodiny a cena zpátečních lístků by se měla pohybovat okolo 5 tisíc dolarů.

  • Zdroj textu: Gizmag, Boom Technology
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za knihu Justina čili Prokletí ctnosti byl Markýz de Sade uvězněn. Nakonec ho však po intervenci rodiny umístili v ústavu pro choromyslné.

Historie
Revue

Schopnost černých děr vysávat materiál z okolí se obvykle přeceňuje

Vesmír

V národním parku Yellowstone jsou zemětřesení na denním pořádku.

Věda

Američtí vojáci v Somálsku během operace Restore Hope, 1992

 

Válka

Není to hezké, není to chutné a není to příjemné. Ale funguje to. Většina narkomanů se zde vyléčí.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907