Rozvod a pokuta! Žena uspěla s žalobou na nedostatečnou manželovu hygienu

Manžel se sprchuje jen zřídka, je cítit potem a zuby si čistí jen jednou týdně. S tímto obviněním se na soud v Ankaře obrátila nejmenovaná turecká žena. 

05.02.2024 - Martin ReichmanV nedávné kuriózní soudní při dal turecký soud za pravdu manželce, jejíž slova o manželově nedostatečné hygieně potvrdilo i několik jeho spolupracovníků. Muž prý nosil několik dnů stejné oblečení, sprchoval se jen zřídka a neustále páchl potem. „Práce s ním byla utrpením,“ uvedli kolegové před soudem.

Na základě přednesených svědectví soud rozhodl o oprávněnosti žádosti o rozvod a exmanželovi navíc uložil povinnost uhradit své bývalé partnerce odškodné ve výši 500 000 tureckých lir (v přepočtu zhruba 380 tisíc korun).

Přestože je Turecko většinově muslimská země, jsou tamní zákony v otázkách rozvodů poměrně benevolentní a turecká hrubá míra rozvodovosti se nijak neliší od rozvodovosti v Evropě nebo například v Česku. Zatímco v Turecku v roce 2022 připadlo na tisíc obyvatel 2,13 rozvodů, v Česku to bylo ve stejném roce 1,82 rozvodů.

V Turecku se v žádostech o rozvod uplatňují dva druhy důvodů – zvláštní a obecné. Mezi obecné patří rozpad manželství, rozvod na základě rozluky a konsensuální rozvod. Zvláštní důvody pak zahrnují rozvod kvůli duševní nemoci, cizoložství, odsouzení za trestný čin nebo kvůli krutému, nedůstojnému nebo jinak nevhodnému chování některého z manželů. V popsaném případě soud vyhodnotil nedostatečnou hygienu jako zvláštní důvod k rozvodu.


Další články v sekci