S hlavou v oblacích: Vítězové architektonické soutěže mrakodrapů budoucnosti

Buď můžeme stavět běžné mrakodrapy, které pouze splní svůj základní účel. Nebo si také můžeme již nyní vysnít bydlení, jaké bude možná skutečně vznikat za pár desítek let. Tradiční soutěž letos ovládli Číňané

19.09.2023 - Vilém Koubek

Kvetoucí zástavba

autoři: Ahmad Hafez, Hamzeh Al-Thweib | třetí místo

Mrakodrapy podobné stromům by měly podle skupiny německých inženýrů vyrůst v povodí Amazonky. Nabídly by nejen ubytování lidem, ale hlavně by posloužily řadě živočišných druhů coby útočiště nebo třeba jako rezervoáry vody. (zdroj: Skyscraper Competition)


Pro čistší oceán

autoři: Dennis Byun, Harry Tse, Sunjoo Lee | druhé místo

Mrakodrap budoucnosti navrhli autoři tak, aby pomohl s čištěním oceánů. V jeho podvodní základně se ukrývá obrovský filtr, zachytává částečky plastů a přetváří je na stavební materiál, z nějž pak vyrůstá samotná budova. Kolos navíc není ukotvený, ale spočívá na umělém ostrově, takže se může přesouvat. Věž by měla být zcela stabilní: Část pod hladinou je stejně masivní jako ta nad ní. (zdroj: Skyscraper Competition)


Metropole nomádů

autoři: Čchu-feng Wu, Čchang Lu, Po-č’ Čeng, Tuo Wang, Šu-siao Čang | vítěz soutěže

Většina světové populace žije v přímořských oblastech, do roku 2 100 se však globální pobřeží zmenší o 1,9 milionu kilometrů čtverečních. Tým čínských inženýrů proto vidí budoucnost v obytných domech, které by dokázaly odolávat záplavám a v případě nutnosti by se daly přesunout do bezpečnější oblasti. Stačilo by tak zapustit nové pylony a modulární bloky bytů do nich prostě zasunout. (zdroj: Skyscraper Competition)


Kdo seje vítr… 

autoři: Fang Chuo, Sin-süan Li, Ping-ťie Wang, Čchi-ning Čang | čestná zmínka

Futuristicky vyhlížející věže jsou navrženy pro boj s rozšiřováním mongolské pouště. Díky tzv. Lavalovým dýzám, které jinak nacházejí uplatnění ve vyústění tryskových motorů, mohou zesilovat proudění větru a pomocí získané energie pak vysévat rostliny až do okruhu jednoho kilometru. (zdroj: Skyscraper Competition)


Mrakodrapy znovuzrození

autoři: Liou Š’-ťia, Liou Ťie-jao, Tou Chan | čestná zmínka

Předpokládá se, že do roku 2050 by kvůli kyselé vodě mohlo z oceánů zmizet až padesát procent korálů. Mrakodrapy znovuzrození je sice nedokážou nahradit, ale mají přispět k jejich opětovnému ozdravení. Jedná se o ekologické struktury podporující biodiverzitu, jež zároveň pomáhají vodu zbavovat oxidu uhličitého. (zdroj: Skyscraper Competition)


Městské sponky

autoři: Chao-žu Taj, Wej-tchung Čao, Čeng-čeng Wang, Tchien-ťiao Li, Wen-čching Čchi, Ťia-pao Čchen | čestná zmínka

Čínští architekti se zaměřili i na nevyužitý prostor kolem výškových budov. Navrhují mezi nimi vztyčit platformy, které by mrakodrapy nejen spojovaly, ale zároveň by nabídly relaxační a obytné zóny, a ulevily tak zástavbě na zemi. (zdroj: Skyscraper Competition)
Vyhrát a postavit

Soutěž Skyscraper Competition pořádá magazín eVolo již od roku 2006. Od té doby si vydobyla prestižní pověst, a do letošního ročníku přihlásily týmy inženýrů hned 309 projektů. Více se o soutěžících dozvíte na evolo.us.


Další články v sekci