Sdílená postel: Aby zaplatili nájem, spí studenti v Austrálii na směny

Tisíce zahraničních studentů v Austrálii nedokážou zaplatit nájem. Aby ušetřili, sdílejí postel s někým dalším.

05.07.2023 - Martin ReichmanDevatenáctiletá Indka studuje vysokou školu v Melbourne. Bydlí v pronajatém pokoji, za který platí 550 australských dolarů týdně (v přepočtu zhruba 7 700 korun). Aby nájem zaplatila, dělí se o postel s řidičem kamionu – zatímco studentka v noci spí, řidič ve stejný čas pracuje.

Že nejde o úplně ojedinělý problém, potvrzuje dva roky starý výzkum badatelů z Technologické univerzity v Sydney, ze kterého vyplývá, že sdílené lože využívají až 3 % zahraničních studentů. Celkem se to týká více než 22 tisíc studentů ve věku od 18 do 30 let. Necelá třetina z nich má původ v chudších zemích, polovina v zemích se středně vysokými příjmy a 15 % studentů pochází ze zemí s vysokými příjmy.

TIP: Bydlení v kleci: Otřesné životní podmínky nejchudších obyvatel Hongkongu

V Austrálii platí pro studenty omezení počtu hodin, které mohou věnovat práci. Držitelé studentských víz mohli ještě nedávno odpracovat maximálně 40 hodin za 14 dnů. Během pandemie koronaviru bylo toto omezení dočasně uvolněno, nicméně aktuálně lze legálně odpracovat jen 48 hodin za 14 dnů. Při minimální hodinové mzdě (21,38 AUD) si tak studenti mohou vydělat maximálně 855 dolarů za 14 dnů.


Další články v sekci