Reklama


Severoamerické podražce: Jedovaté liány Nového světa

02.02.2018 - Pavel Sekerka

Podražce jsou početný a převážně tropický rod (Aristolochia), jenž patří do čeledi podražcovitých (Aristolochiaceae). V rámci rodu bylo popsáno kolem 500 druhů, z nichž velkou část tvoří stálezelené liány rostoucí v tropických pralesích

Podražec obrovský (Aristolochia gigantea) -<p>Aristolochia gigantea neboli podražec obrovský pochází z Jižní Ameriky, ale pěstuje se jako okrasná dřevnatějící liána v dalších tropických a subtropických oblastech.</p>
Podražec obrovský (Aristolochia gigantea) -

Aristolochia gigantea neboli podražec obrovský pochází z Jižní Ameriky, ale pěstuje se jako okrasná dřevnatějící liána v dalších tropických a subtropických oblastech.

Reklama

Listy podražců bývají jednoduché, obvykle celokrajné, srdčité, často okrouhlé.
V USA a Kanadě, z jejichž flóry jsou vybrány druhy na této stránce, roste dvanáct druhů. Přitom ale sedm z nich jsou druhy subtropické, které rostou na hranicích s Mexikem nebo na Floridě.

Podražce jsou jedovaté, a proto není divu, že byly místně využívány i jako léčivky. Látka obsažená v podražcích má jako hlavní účinnou složku kyselinu aristolochovou. Ta je ovšem značně toxická a s velkou pravděpodobností i karcinogenní, proto se od jejího použití v medicíně upustilo.

TIP: Tajemná řeč zeleného světa aneb Věděli jste, že i rostliny spolu komunikují?

Podražce jsou jedovaté nejen pro člověka, ale i pro většinu hmyzu. Přesto jsou na ně některé hmyzí druhy existenčně vázány. Patří k nim třeba pestře zbarvení otakárkovití motýli rodu Battus. Jejich housenky získávají konzumací listů toxické látky obsažené v rostlině, a jsou proto jedovaté.

Podražec velkolistý (Aristolochia macrophylla)

Tento druh je dobře znám i u nás, protože se často pěstuje v parcích a soukromých zahradách. V Evropě se poprvé objevil roku 1783, kdy byl dovezen do Anglie. V českých zemích byl poprvé vysazen v Královské oboře (dnes Stromovka) v Praze roku 1835.

Podražec velkolistý je mohutná opadavá liána s ovíjivými, zeleně zbarvenými stonky. Nápadný je především velkými srdčitými listy, které mohou mít v průměru í více než 15 cm. 

 • Velikost: liána šplhající do výšky 20 m
 • Doba květu: červen
 • Rozšíření: širší okolí Apalačského pohoří ve výšce 50–1 300 m
 • Ekologie: lesy, skalnaté svahy

Podražec kalifornský (Aristolochia californica)

Podobně jako podražec velkolistý, je i tento druh dřevnatějící opadavá liána. Celkově je však menší, jeho listy jsou vejčité, hustě chlupaté a dlouhé nejvýše 10 cm. Hustě chlupaté jsou také stonky, které vyrůstají ze ztlustého v zemi uloženého oddenku.

 • Velikost: liána šplhající do výšky 5 m
 • Doba květu: při rozvíjení listů, květen
 • Rozšíření: střední Kalifornie
 • Ekologie: břehy potoků, lesní lemy, v horách stoupá až do nadmořské výšky 1 000 metrů

Podražec užovník (Aristolochia serpentaria)

Vzpřímeně rostoucí nebo polehává bylina, jejíž stonek každoročně vyrůstá z přezimujícího oddenku. Listy jsou kopinaté až oválné, dlouhé asi 3 cm. 
Druh měl bohaté využití v indiánské medicíně. Používal se při bolestech zubů, revmatismu, proti cizopasným červům a také při hadím uštknutí. V malých dávkách působí jako tonikum.

 • Velikost: 0,6 m
 • Doba květu: začátek léta
 • Rozšíření: východ Severní Ameriky
 • Ekologie: lesy
 • Zdroj textu: časopis Příroda
 • Zdroj fotografií: Ilustrace - David Vojtuš

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Optofobie

Většina z nás každý den ráno po probuzení celkem bez problémů otevře oči. Pokud však trpíte optofobií, pak ve vás právě zvednutí víček a pohlédnutí na okolí vyvolává nefalšovaný děs. Porucha obvykle propuká poté, co člověk spatří něco velmi traumatizujícího – například přítele při aktu nevěry či smrt matky. Před svým strachem se optofobici uzavírají do temných místností bez výzdoby a dalších rozptylujících prvků. Musejí-li však čelit pohledu, který nedokážou snést, nastává u nich panika a úzkostné stavy. 

Zajímavosti

Za barvu jezírka Cracker Lake jsou odpovědné ledovce. Při odtávání je z nich do jezera odplavován jemný kamenný prach. Odraz světla od těchto mikroskopických částeček vytváří dojem tyrkysově modré barvy.

Příroda

Irští rebelové ochotně využili možnosti, jak zpochybnit vládu Jindřicha VII., a udělali si z Lamberta Simnela svého „jediného legitimního krále“. Eduard Plantagenet (vpravo), 17. hrabě z Warwicku, se dostal coby člen poražených Yorků do towerského vězení v pouhých deseti letech. Zemřel v něm o 14 let později.

Historie

Snímek pořízený letos v roce 2017 sondou Cassini zachycuje zkracující se stíny, jež planeta vrhá na své prstence. Tehdy, v době Saturnova letního slunovratu, dopadají pouze na zcela vnitřní prstence

Vesmír
Zajímavosti

Vylepšený robotický požárník WALK-MAN s hasicím přístrojem

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907