Slavná Eiffelova věž se před 131 lety otevřela veřejnosti

06.05.2019 - Martin Reichman



Nápad postavit impozantní ocelový monument v hlavním francouzském městě se zrodil při plánování Světové výstavy v roce 1889, která měla důstojně připomenout sté výročí Francouzské revoluce. Ve světě se tehdy už delší dobu uvažovalo o stavbě věže, která by převýšila všechno, co do té doby bylo postaveno. Architektonická soutěž byla vyhlášena v roce 1886 a zadání obsahovalo návrh kovové věže vysoké tři sta metrů. Po všech peripetiích zvítězil návrh Gustava Eiffela a inženýrů jeho projekční kanceláře Maurice Koechlina a Emila Nouguiera.

Věž měla v Paříži původně stát jen 20 let a zpočátku nebyla Pařížanům vůbec po chuti. Díky svému praktickému využití - používala se jako meteorologická stanice a později i jako rozhlasový a televizní vysílač - byla ale zachována.

TIP: Petřínská rozhledna: Železná věž vyšší než Eiffelovka

Až do roku 1930, kdy byl dostavěn Chrysler Building, byla Eiffelovka s výškou 300,65 metru nejvyšší stavbou světa. Dnes měří včetně antény na vrcholu 324 metry. Na její stavbě pracovalo 50 inženýrů a plány na její výstavbu zahrnovaly 5 300 výkresů. Ocelová konstrukce složená z 18 038 dílů váží přibližně 7 300 tun a celková hmotnost věže je 10 100 tun. Ke spojení všech ocelových dílů bylo spotřebováno okolo dvou a půl milionů nýtů a na natření celé věže bylo spotřebováno přibližně 60 tun barvy. Dokončena byla 31. března roku 1889, slavnostního otevření pro veřejnost se ale dočkala až 6. května u příležitosti konání Světové výstavy v Paříži. Její otevření bylo uvítáno 21 salvami z děla.

  • Zdroj textu

    Wikipedie, Profimedia

  • Zdroj fotografií

    Profimedia


Další články v sekci