Smrt z oceánu: Muže z Marylandu zabila vzácná infekce mořské bakterie

Američana zabila při koupání mořská bakterie, která je příbuzná bakteriím cholery

26.10.2016 - Stanislav MihulkaKdyž si 67letý Michael Funk namočil nohu ve slané vodě u svého domu v marylandském Ocean City, nejspíš netušil, že jeho dny už jsou prakticky sečteny. Do čerstvé rány na noze se dostaly bakterie Vibrio vulnificus, blízce příbuzní původci cholery.

V infikované noze se brzy ozvala pronikavá bolest a Funk se ocitl v nemocnici, kde přišel nejprve o kůži na noze, pak o celou nohu, a po čtyřech dnech i o život.

Bakterie Vibrio vulnificus žijí v teplých pobřežních vodách, kde jich je nejvíce mezi květnem a říjnem. Lidé se mohou nakazit nedostatečně upravenými mořskými plody, což vede k nevolnosti a průjmu anebo otevřeným zraněním přímo do krve. Právě ve druhém případě může infekce těmito bakteriemi vyvolat život ohrožující stavy, včetně septického šoku.

TIP: Smrtící bakterie: Americký Wisconsin čelí epidemii se 17 mrtvými

Úmrtnost v takovém případě dosahuje kolem 50 procent. Podobné infekce ale naštěstí nejsou příliš časté a postihují nejčastěji lidi s oslabeným imunitním systémem. V USA zabijí bakterie Vibrio vulnificus asi 100 lidí ročně. 

  • Zdroj textu

    Live Science

  • Zdroj fotografií

    CDC / Janice Haney Carr


Další články v sekci