Sněhurka s trpaslíkem: U vzdálené trpasličí planety vědci objevili měsíc

Nejen planety Sluneční soustavy mají měsíce. Své oběžnice mají i trpasličí planety a jejich rodinka se postupně rozrůstá

23.05.2017 - Stanislav MihulkaTým astronomů, který vedl Csaba Kiss z Konkoly Observatory v Budapešti nedávno potvrdil, že třetí největší trpasličí planeta Sluneční soustavy 2007 OR10, neoficiálně známá jako Sněhurka, má svůj vlastní měsíc.

Sněhurka z Kuiperova pásu

Sněhurka je zmrzlé těleso o průměru 1 530 kilometrů, které obíhá Slunce v Kuiperově pásu. Badatelé použili tři různé teleskopy a s jejich pomocí nakonec získali přesvědčivé doklady existence měsíce, jehož průměr odhadují na 240 až 400 kilometrů.

Jako první na možnost existence měsíce 2007 OR10 upozornil americký vesmírný teleskop Kepler. Z jeho pozorování vyplynulo, že rotaci Sněhurky něco zpomaluje. Samotnou přítomnost měsíce odhalily snímky amerického vesmírného Hubbleho teleskopu a charakteristiky měsíce Sněhurky upřesnila pozorování evropského vesmírného infrateleskopu Herschel.

TIP: Objev na periferii Sluneční soustavy: Vědci vystopovali novou trpasličí planetu

Postupně se ukazuje, že své měsíce má většina trpasličích planet v Kuiperově pásu. Mnoho z nich zřejmě pochází ze srážek mezi tělesy na počátku Sluneční soustavy. Takové srážky tehdy musely být běžné.

  • Zdroj textu

    Space.com

  • Zdroj fotografií

    NASA, ESA, C. Kiss (Konkoly Observatory) & J. Stansberry (STScI)


Další články v sekci