Sonda New Horizons poslala první data z cesty k planetce v Kuiperově pásu

Sonda New Horizons momentálně míří k planetce v Kuiperově pásu. Ani během své cesty ale nezahálí a posílá nové snímky

20.05.2016 - Martin ReichmanPřed necelým rokem jsme si mohli v takřka přímém přenosu vychutnávat návštěvu sondy New Horizons u ledového trpaslíka Pluta. Data, které sonda sesbírala, ukázala, že Pluto ani zdaleka není mrtvou zmrzlou koulí – je to rozmanitý a barevný svět s nádherně modrou oblohou. Mise New Horizons tím ale ani zdaleka nekončí. Sonda nyní míří vstříc dalšímu dobrodružství k planetce ve vzdáleném Kuiperově pásu.

K objektu označovanému jako 2014 MU69 má sonda dorazit až za dva a půl roku (1. ledna 2019), již nyní ale vědce zásobuje novými poznatky.

New Horizons boří mýty

Nejčerstvější objev sondy New Horizons se váže k planetce 1994 JR1, vzdálené více než 5 miliard kilometrů od Slunce. Nové snímky, pořízené ze vzdálenosti 11 milionů kilometrů, umožnily vědcům stanovit přesnou polohu tohoto 145 kilometrů velkého objektu, včetně jeho dráhy a definitivně vyvrátit teorie, že jde o kvazisatelit Pluta.

Současně se podařilo stanovit i rychlost rotace 1994 JR1 – jedna otočka kolem vlastní osy zde trvá za 5,4 hodiny, což je na objekt Kuiperova pásu velmi vysoká rychlost rotace.

  • Zdroj textu

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií

    NASA/JHUAPL/SwRI


Další články v sekci