SpaceX míří na Mars: Červený drak má odstartovat již za dva roky

Elon Musk oznámil, že SpaceX chce již v roce 2018 vyslat k Marsu kosmickou loď. Cílem je test přistání a sběr vzorků

29.04.2016 - Martin ReichmanPokud se podaří naplnit scénář předestřený Elonem Muskem, první návratovou misi k rudé planetě si na své konto nepřipíše NASA ani žádná jiná státní agentura, nýbrž soukromá firma. Ve světle posledních úspěchů soukromých firem v kosmickém programu to není nic nereálného.

TIP: Elon Musk překvapil: Na Mars prý lidé poletí již za 9 let

Již za dva roky by podle šéfa SpaceX mohla odstartovat raketa Falcon Heavy s kosmickou lodí Red Dragon. Cílem nepilotované mise má být sběr vzorků a jejich doprava zpět na Zemi. Především má ale jít o ostrý test přistání na rudé planetě, a tedy přípravu pro očekávanou cestu lidské posádky na Mars. „Dragon je navržen tak, aby mohl přistát kdekoliv ve sluneční soustavě. Mise Red Dragon bude prvním zkušebním letem,“ okomentoval své smělé plány Elon Musk na Twitteru. RedDragon má přistávat nikoliv na padáku, ale jen s pomocí brzdicích motorů SuperDraco. Přistávací systém byl už odzkoušen v provozech společnosti SpaceX v texaském městě McGregor.

S podrobnějším plánem cesty k Marsu chce Musk veřejnost seznámit letos v září na vědecké konferenci v Mexiku. NASA Muskovi vyjádřila podporu, finančně se ale na plánované misi angažovat nebude.

Listopadový test Červeného draka

  • Zdroj textu

    SpaceX

  • Zdroj fotografií

    SpaceX


Další články v sekci