Švédští kriminalisté vyřešili starší případ vraždy pomocí genealogických webů

Metoda odhalení vraha známého jako „Golden State Killer“ poprvé slavila úspěch mimo Spojené státy

04.06.2021Před 17 lety byl po cestě do školy ve švédském Linköpingu pobodán osmiletý chlapec. Útočník pak ještě pobodal starší ženu, která se před svým domem stala svědkyní této události. Oba dva svým zraněním podlehli. Vrah zanechal na místě činu čepici a zavírací nůž. Kriminalisté sice získali stopy vrahovy DNA, vyšetřování ale vedlo do slepé uličky.

Švédská policie se ale nevzdala. Inspirovala se úspěšným dopadení vraha známého jako „Golden State Killer“ v roce 2018, při němž američtí kriminalisté využili data komerční genealogické online aplikace GEDmatch. Jejich švédští kolegové požádali vyšší místa o povolení použít stejnou metodu pro vyšetřování vražd v Linköpingu. V roce 2019 dostali zelenou a rozjeli vyšetřování, při němž analyzovali data genealogických platforem GEDmatch a FamilyTree.

TIP: DNA z ubrousku pomohla dopadnout brutálního vraha po 26 letech

Jejich úsilí bylo odměněno úspěchem, poprvé mimo území USA. Objevili řadu vzdálených příbuzných pachatele, kteří využili online genealogických služeb. Záhy je dovedli až k vrahovi. Dotyčný muž byl v roce 2020 obviněn z vraždy, přičemž vyšlo najevo, že trpí závažnou psychickou poruchou. Jak uvedl vedoucí výzkumného forenzního týmu Andreas Tillmar, odhalování zločinů pomocí komerčních genealogických aplikací je stále kontroverzní. Podle něj jde o konflikt dvou základních principů – nutnosti objasnění nejzávažnějších zločinů a práva jedince na soukromí, který ještě bude nutné vyřešit. Jak se zdá, i v tomto případě technologie předběhla zákony i etiku.


Další články v sekci