Reklama

Reklama

architektura

Zahrada manželů Benešových
Zahrada manželů Benešových

Jedna z nejkrásnějších zahrad patří k vile prezidenta Beneše v Sezimově Ústí. Zaujme již rozlohou a samozřejmě i architekturou, kterou navrhl známý zahradní architekt Otokar Früchlinger.

Dřív to byl zvyk těch nejbohatších společenských vrstev. Dnes si svoje menší zelené paláce u rodinných domů a vil buduje stále více lidí. A někdy je stojí víc peněz než samotná obydlí. Jak vypadají ty nejhezčí české zahrady?
Book Garden
Book Garden

V největší prodejně knih na světě a je bez mála 20 kilometrů polic.

Titulem největší prodejny knih na světě se doposud mohla pyšnit Barnes & Noble sídlící na newyorské 5. Avenue. Už to ale neplatí – nově je epicentrem lidského vědění íránská Book Garden
Garden Bridge
Garden Bridge

Most, který měl být dlouhý 367 metrů, si za svůj vzala organizace The Garden Bridge Trust. Přestože se jí podařilo shromáždit 2 miliony liber ze soukromých zdrojů, jde projekt Garden Bridge k ledu.

Měla to být nová chlouba Londýna. Futuristická zelená lávka nad Temží je ale mnohem dražší, než se původně čekalo
Guanajuato
Pod horkým sluncem

Proč mají ve městě Guanajuato svítivě žlutou katedrálu, je jasné při pohledu z výšky – pestrých barev na fasádách se jeho obyvatelé prostě nebojí. Města v Mexiku přitom překvapivě tak barevná nebývají – bílé fasády jsou v horku nejpraktičtější a o divokou barevnost inspirovanou často původními obyvateli se starají spíše detaily a výzdoba.

Pokud vás už unavuje a nudí šeď a zašlé barvy, projděte se s námi po nejbarevnějších městech světa. Byla nabarvena kvůli filmařům i kvůli svérázným nařízením
Lou Ruvo Center for Brain Health
Budova dvou tváří

Frank Gehry má pokroucené fasády rád – takto navrhl budovu Centra pro výzkum mozku v kalifornské Santa Monice (Lou Ruvo Center for Brain Health). Z dynamicky zprohýbaného plechu je ovšem jen jižní fasáda, ze severu se budova tváří téměř konvenčně.

Hrady, paláce a jiné historické památky jsou krásné. Je ovšem potřeba, aby i 20. a 21. století zanechalo v historii architektury něco zajímavého a snad ikonického. Některým stavbám se to už podařilo
Angkor Vat
Angkor Vat

Angkor Vat pochází z 12. století a díky své rozloze představuje největší svatostánek světa. Každý rok navštíví chrámový komplex asi 2,1 milionu turistů, což přináší státní pokladně v přepočtu 1,5 miliardy korun jen za prodané vstupenky

Původně hinduistickou, později buddhistickou svatyni Angkor Vat v Kambodži opřádají mnohá tajemství: Proč Khmerové postavili největší chrám světa v tak nehostinných podmínkách? Kde vzali ohromné množství kamenů na jeho vybudování?
Atény
Návrat domů

Když se v roce 2004 vrátily hry do Atén, přivítalo je město se vší pompou – ačkoliv bylo zjevné, že si ekonomicky slabé Řecko může podobnou událost sotva dovolit. Po skončení olympiády se některá sportoviště proměnila v koncertní haly či výstavní síně, na revitalizaci většiny areálů však nezbyly peníze. Rozpadající se a rezivějící komplexy jsou dnes útočištěm uprchlíků, kteří se do země přeplavili ze severu Afriky. 

Ačkoliv olympijské hry vnímáme jako sportovní svátek, v pořadatelském městě po nich zůstane mnohamiliardový areál, jenž postupně ztrácí na hodnotě a chátrá. Podobnému osudu neuniklo ani Rio de Janeiro, Atény či válkou zbrázděné Sarajevo
Podpora z míst nejvyšších
Podpora z míst nejvyšších

Projekt mamutího hotelu představil Dashi Namdakov společně s Alexejem Cidenovem i ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.

Břehy ruského Bajkalu možná „ozdobí“ originální stavba – obří hotel ve tvaru mamutí lebky se stometrovými kly
Kyjev
Kyjev

Matka vlast se stala symbolem Kyjeva: 102 m vysoká a 56 t vážící socha připomíná ukrajinské oběti druhé světové války.

Kyjev je fantastickou směsicí staré a nové historie a jejich pozůstatků. Na dávných základech Kyjevské Rusi vyrostla za komunistické éry skutečně monstrózní stalinská architektura, jež nemá kromě Moskvy ve světě obdoby.
Život pod kopulí
Život pod kopulí

Zatímco přímo pod kopulí je tepleji, v obytné části stavby panuje stabilní a příjemné klima.

Stránky

Reklama

Přihlásit se k odběru RSS - architektura