Reklama

Reklama

architektura

Mešita krále Hassana II.
Mešita krále Hassana II.

Z vrcholu minaretu míří laserový paprsek směrem k Mekce.

Nemůžete ji přehlédnout. Je tak velká, že ať se na ni podíváte odkudkoli, budete mít pocit, že ji máte na dosah ruky. Mešita krále Hassana II. je novou dominantou moderního marockého města na pobřeží Atlantiku
Le Corbusier
Le Corbusier (1887–1965)

Le Corbusier udržoval styky s několika českými umělci, především s Karlem Teigem a Bohuslavem Fuchsem.

Le Corbusierova architektonická díla představovala svého času zjevení, jež neměla s tradičním stavitelstvím nic společného. Jednoduché tvary, funkčnost a estetika se u něj spojují v osobité celky, jaké ve světě nenacházejí obdoby.
Pětitisícové kolumbijské městečko Guatapé je dost možná tím nejbarevnějším na celém světě. Tradici pestrobarevného zdobení se zde říká „zocalos“ a nejrůznější ornamenty zde najdete takřka na každém domě.
Brownfield
Brownfield v Manchesteru

Rozpadající se textilka Islington Mill, situovaná jen deset minut chůze z centra Manchesteru, se proměnila v umělecké centrum a příjemné bydlení.

Někteří spatřují ve rzi a rozkladu krásu, jiní zase skvělou příležitost budovat: Zaniklé továrny nebo zkrachovalé komplexy mají totiž obvykle vyřešenou infrastrukturu i výhodnou polohu, a k prosperitě jim proto stačí jen znovu vdechnout život
Zelená Newgrange a ježatá Meroe

Podobně jako zůstával Newgrange (vlevo) dlouho ve stínu známějšího Stonehenge, zanikaly také núbijské pyramidy v lesku slavnějších kolegyň v Gíze.

Kdysi byly středobodem kulturního a náboženského dění a představovaly vrchol stavitelství. Po zániku svých civilizací však upadly na stovky let v zapomnění. Zvítězí v bitvě o nejzáhadnější pradávnou hrobku irský Newgrange, nebo pyramidy v Núbii?
Nákupní oáza

Celé obchodní centrum se 120 obchody tvoří v podstatě jednu obří stoupající střechu, s okouzlující krajinou a mnoha místy vybízejícími k odpočinku.

Opera v Sydney byla slavnostně otevřena britskou královnou Alžbětou II. přesně před 43 lety – 20. října 1973. Při slavnostním otevření se v ní hrála Beethovenova 9. symfonie. Ve skutečnosti se ale první představení konalo již o měsíc dříve - 28.
Dokonalá iluze
Dokonalá iluze

Obloukovité zakončení střechy i provedení v tlumených barvách navíc přispívá k optické iluzi: Voda jako by měla každou chvíli přetéct přes stěny hotelu.

Zelená střecha plná života
Zelená střecha plná života

Téměř 90 % střešní plochy pokrývají zmíněné kopce a umělá políčka, na kterých roste podle odhadů přes 1,7 milionu rostlin. 

New York vs. Moskva
New York vs. Moskva

City Hall station (vpravo) je jedním z klenotů newyorského metra. Stanice Bělorusskaja (vlevo) je typickým příkladem sovětského stylu veřejné architektury

Ani jedno není jednoznačně největší, ale pojí se s nimi mnohá „nej“. Moskevské metro přepraví denně nejvíce cestujících, metro v New Yorku má zase nejvíce stanic.

Stránky

Reklama

Přihlásit se k odběru RSS - architektura