Reklama

Reklama

historie

Čínská zahrada
Čínská zahrada

Fascinace orientální exotikou se promítla i do malířství. Plátno Čínská zahrada vytvořil v 18. století François Boucher

Přelom 17. a 18. století se v Evropě nesl v duchu okouzlení čínskými a japonskými vlivy, jemuž podlehla zejména tehdejší elita. Popularitu Dálného východu posilovaly módní vědecké teorie, které v Číně spatřovaly počátek evropských tradic
Cleveland
Cleveland

Jako ve většině velkých amerických měst, i z centra Clevelandu ční několik mrakodrapů – v čele s Terminal Tower. V době svého otevření v roce 1930 představoval druhou nejvyšší budovu světa.

Cleveland sice na první pohled vypadá jako každé jiné americké město, v jeho kořenech však zanechala odkaz řada Čechů. Na pomyslnou světovou mapu jej vynesl nejen ropný průmysl, ale také popularizace rokenrolu
Evoluční výhoda
Evoluční výhoda

Člověk vypotí asi litr tekutin za hodinu, což na ochlazení při ostrém běhu v horku stačí.

Chůze a běh vypadají jako zcela přirozený pohyb, který lidé ovládají od nepaměti. Ve skutečnosti se však jedná o naprosto převratný evoluční „vynález“, jenž našim předkům pomohl ovládnout planetu
Mary, matka králíků
Mary, matka králíků

V současnosti sice zní příběh o ženě, která rodí králíky, bizarně – v 18. století jej však podporovala řada lékařů.

Ačkoliv již bývá společnost 18. století spojována s osvícenstvím, ani pokrokové metody v bádání a přemýšlení ji nezbavily víry v absurdní mýty – a jedním z nejslavnějších se stal příběh o ženě, jež rodila králíky
Vzestup a pád mocné říše
Vzestup a pád mocné říše

Expanzi Mongolské říše přisuzují badatelé vynikajícím bojovým i jezdeckým schopnostem její armády. Její zánik započal rozpadem na chanáty, k němuž došlo již za panovníka Kublaje.

Mongolská říše představovala největší souvislé pevninské impérium v dějinách. Přesto zanikla po pouhých 160 letech své existence. Jaké byly důvody jejího kolapsu?
S puškami, křížem a patogeny

Evropští dobyvatelé zavlekli do Nového světa řadu chorob, kterým pak indiáni ve velkém podléhali.

Jestliže pád římského impéria lemovala série vyčerpávajících krizí, mocné indiánské říše Inků a Aztéků se zdály být v době svého kolapsu na vrcholu sil. Co stálo za jejich zánikem?
Náměstí Manéž 1978 a 2015

Současná Moskva není jen Rudé náměstí, Kreml a Velké divadlo. Tisíce Moskvanů žijí své životy mimo tato turistická centra a tráví svůj čas v mnohem obyčejnějších a snad i proto oblíbenějších místech.
Otec a syn
Otec a syn

Jan se svým otcem na projížďce v Lánech. Pro churavějícího exprezidenta byl velkou oporou.

Ve svých jednašedesáti letech byl Jan Masaryk nejen ministrem zahraničí poválečného Československa, ale i naším nejoblíbenějším politikem vůbec.
Pád Říma
Pád Říma

Římu zlomil vaz tlak barbarských kmenů a neúměrně vysoké daně potřebné k vydržování armády.

Otázky, proč zanikla Římská říše pod náporem barbarských kmenů, proč se Inkové a Aztékové tak rychle dostali do područí Španělů nebo proč padlo ohromné mongolské impérium, nepřestávají fascinovat ani dnes.

Stránky

Reklama

Přihlásit se k odběru RSS - historie