Reklama

Reklama

historie

neslušný prst
Neslušný prst

Posunek s oblibou používali už Římané, kteří pro něj měli dokonce speciální označení: „digitus impudicus“ čili „neslušný prst“.

Zdvižený prostředníček má rozhodně delší tradici, než bychom čekali
Italská kolébka
Italská kolébka

Italští kupci na obraze vlámského malíře Quentina Massyse.

Novodobá aukce jako zvláštní typ prodeje zboží má kořeny v pozdně středověké Itálii. Původně šlo ovšem o charitativní činnost
Pohřebiště lodí v mrtvé zóně Černého moře

Výzkumníci objevili zachovalé vraky lodí Osmanů a Byzantinců

Britští vědci objevili více než 40 vraků na dně Černého moře. K výjimečnému nálezu jim dopomohla náhoda a moderní technologie
Španělské městečko Ibi je již po 200 let svědkem bizarního státního převratu. Za doprovodu hudby pouličních hudebníků zde vždy 28. prosince bojují vojáci Casats a Fadrins, vyzbrojení vejci a moukou, za nastolení nové spravedlnosti.
Liverpool
Liverpool kolem roku 1950 a dnes

Tramvaj na nedatovaném snímku v centru Liverpoolu.

Jak se změnila tvář Liverpoolu od časů panování královny Viktorie. Odpověď nabízí originální projekt pětačtyřicetiletého fotografa Keitha Jonese. Jeho obrazy kombinují staré pohlednice s aktuálními snímky.
Skutečně krokodýli roní krokodýlí slzy?
Královská koruna. Zlatý kruh moci a síly. Vznešený symbol, před nímž se skláněly a sklánějí davy. Jejich originály a dokonalé kopie si lze nyní prohlédnout na unikátní výstavě v Ostravském muzeu.
Afrika v roce 1913
Dělení kontinentu: Afrika v roce 1913

Na Berlínské konferenci se projednávaly základní podmínky dobývání afrických území. Zúčastnilo se jí celkem čtrnáct států, které se dohodly na provozování volného obchodu v povodí řeky Kongo.

Před vpádem evropských mocností byla Afrika doslova poseta samostatnými státy. Příchod bílého muže ale všechno změnil: mnohé říše zanikly, jiné byly spojeny do větších celků. Svoboda se vytratila a na její místo nastoupila krutovláda
Franklinova tragická expedice
Franklinova tragická expedice

Poté co lodě uvízly v ledu, se posádka rozhodla postupovat k Backově řece. Za objev ztracené Franklinovy lodi vděčíme vyprávění inuitského průvodce Sammyho Kogvika.

Letos počátkem září se po téměř 170 letech otevřela arktická náruč a vydala vrak lodi HMS Terror – a s ní i svědectví o konci jedné z nejtragičtějších polárních výprav v historii: o Franklinově cestě za hledáním Severozápadního průjezdu
Kráva a Býk
Kráva a Býk

Balvany prý vynesly na břeh vlny způsobené superbouřemi, jež rozpoutalo globální oteplování, jedna z teorií ale tvrdí, že oba balvany v krajině „zbyly“ po staleté erozi okolního terénu.

Na první pohled Eleuthera z bahamského souostroví nijak nevyčnívá. Nacházejí se tam však dva obrovské balvany pojmenované Kráva a Býk, které do lokality zcela jasně nepatří. Přinesla je na ostrov obrovská bouře nebo vlna tsunami?

Stránky

Reklama

Přihlásit se k odběru RSS - historie