Reklama

Reklama

mýty

Je pravda, že bychom minimálně hodinu po jídle neměli chodit do bazénu, protože nám v té době hrozí větší riziko utopení?
Loď duchů
Loď duchů

Loď Mary Celeste postavili v roce 1861 jako Amazonku. Po osmi letech ji ale noví majitelé přejmenovali a zaregistrovali v Americe.

Je to asi největší záhada v dějinách mořeplavby. Když loď Mary Celeste našli v prosinci roku 1872 uprostřed Atlantiku, byla její posádka pryč. Beze stopy zmizela - jako by ani nikdy nebyla. Loď si plula k Portugalsku.
Mary, matka králíků
Mary, matka králíků

V současnosti sice zní příběh o ženě, která rodí králíky, bizarně – v 18. století jej však podporovala řada lékařů.

Ačkoliv již bývá společnost 18. století spojována s osvícenstvím, ani pokrokové metody v bádání a přemýšlení ji nezbavily víry v absurdní mýty – a jedním z nejslavnějších se stal příběh o ženě, jež rodila králíky
Santiniho Zelená hora
Santiniho Zelená hora

Na popud opata Václava Vejmluvy jej tam v letech 1719–1722 vybudoval geniální architekt Jan Blažej Santini-Aichel. 

Také v Česku najdeme architektonické dílo, které je doslova protkáno symbolikou čísel. Podivuhodný a zcela výjimečný svatostánek se nachází na Zelené hoře nedaleko Žďáru nad Sázavou
Bazilika Saint-Remi
Bazilika Saint-Remi

Bazilice Saint-Remi v Remeši dominuje podle badatelů číslo šest.

Bazilika ve francouzské Remeši je doslova protkána symbolikou čísel
Bible
Bible - kniha čísel

Na význam čísel v náboženství ukazuje i řada odkazů v Bibli.

„Čísla v Písmech jsou posvátná a plná tajemství,“ napsal sv. Augustin ve svém díle O Boží obci někdy na počátku 5. století. Následně se věnoval detailnímu rozboru významu jednotlivých čísel pro člověka a především pro jeho vztah k Bohu
Rachefova, Menkaureova a Chufuova pyramida
Rachefova, Menkaureova a Chufuova pyramida

Podle některých hypotéz byly tři velké pyramidy - Rachefova, Menkaureova a Chufuova, postaveny tak, aby kopírovaly rozmístění hvězd v Orionu.

Egyptské pyramidy, ale i gotické a barokní stavby nás dodnes udivují precizním provedením a propracovanou výzdobou. Při bližším pohledu však odhalují ještě další, méně známou tvář.
Zažitá praxe velí, že zahraniční lék funguje lépe než medicína domácí. A když jde o léčivo vyloženě cizokrajné, ověřené tisíciletou tradicí a navíc v rukou neméně exotického lékaře, musí mít o to zázračnější účinky.
Santa
Diktát štědrovečerního mýtu

Statistiky ukazují, že až 84 % amerických dětí má v předvánočním čase osobní zkušenost ze setkání s „živým Santou“. 

Měřeno cynickým pohledem dospělých je štědrovečerní mýtus Ježíška nosícího dárky až neuvěřitelně krkolomný. Na otázku, proč mu děti věří, hledali odpověď psychologové
Proč za sebou některá letadla zanechávají na obloze „čáru“ a jiná ne? A můžeme podle různých čar poznat, zda se jedná o osobní, dopravní, nebo například vojenský letoun?

Stránky

Reklama

Přihlásit se k odběru RSS - mýty