Reklama

Reklama

tradice

Oktoberfest
Mnichovský Oktoberfest

Přestože si dnes nese přívlastek „pivní“ nebylo tomu tak vždy. V dávných dobách vlastně vůbec nesouvisel s pivem.

Oslava patrona zvířat
Oslava patrona zvířat

Obyvatelé španělské vesnice San Bartolomé de Pinares se při příležitosti svátku patrona zvířat svatého Antonína scházejí k velké podívané: jezdci na koních přeskakují za zvuku bubnů a jiných nástrojů hořící hranice. Pět set let stará tradice má přitom poskytnout zvířatům ochranu a zajistit v následujícím roce prosperitu.

Oheň je nejstarším pomocníkem lidstva – naši předkové ho dokázali zkrotit již před čtyřmi stovkami tisíc let. Od té doby tvoří nedílnou součást mnoha našich rituálů a svátků: plameny totiž nejen ničí, ale také očišťují…
Papír vs kůže
Papír vs kůže

Pergamen je trvanlivější než například papír, který vydrží v odpovídajícím stavu asi „jen“ 500 let.

Již déle než 500 let zapisují Britové své zákony na telecí či kozí kůže. Co je k tomu vede?
Schüttelbrot
Křupavý Schüttelbrot

Jedinečný Schüttelbrot je výživný, zdravý a voní fenyklem i horským vzduchem. Přesto zatím za proslulejšími pochoutkami Jižního Tyrolska neprávem zaostává

Alpský region pod horou Kronplatz a jeho kuchyně daly světu řadu specialit. Proslulé jsou sýry místních farmářů, tyrolský špek i různé druhy knedlíků.
Banát
Češi v Rumunsku

Z původně dvanácti českých obcí v Banátu dnes zbylo šest. A lidí dál ubývá.

Banát představuje pro Čechy skutečně zvláštní místo: Je velmi snadné cítit se tam jako doma, ačkoliv se nacházíte téměř tisíc kilometrů od rodné hroudy, na jihu Rumunska.
Sluníčkoví pohané
Sluníčkoví pohané

Rovná práva, feminismus, ekologie, harmonie, péče o Zemi… to všechno (a mnohem více) je součástí pohanství – starého, a přece velmi současného náboženství.

Čarodějnictví, kouzla, magie… Slova zahalená do hávu tajemství, evokující dávnou minulost, která v lidech probouzejí nejrůznější pocity a emoce. Strach, pohrdání, zvědavost, ale i obrovské nadšení a obdiv
Tajemství doutníku
Tajemství doutníku

Doutník je symbolem bohatství, úspěchu, ale i trpělivosti.

Kdysi pomocí smotků tabákových listů vysílali Indiáni kouřové signály a komunikovali tak spolu na velké vzdálenosti. Dnes je doutník symbolem bohatství, úspěchu a skutečného gentlemana. Jak však poznat, vybrat a kouřit ten správný?
Doplněk zrozený z náhody

Některé ženy, jež lze potkat na tržištích v bolivijském La Paz, se pyšní velmi zajímavým oděvem. Příslušnice kmene Ajmarů nosí ke své dlouhé těžké sukni zvané pollera, vysokým botám a šperkům i klobouk, jenž nápadně připomíná buřinku. Traduje se, že se zmíněný doplněk dostal do země teprve ve 20. letech minulého století, přičemž měl původně sloužit evropským dělníkům, kteří v Bolívii pracovali na stavbě železnice. Protože jim však byly klobouky příliš malé, nakonec je přenechali domorodcům a ti si je okamžitě zamilovali. 

Kroje či kostýmy představují dědictví předávané z generace na generaci. Vyjadřují nejen vášeň a lásku ke kultuře, ale často také nesou hluboký symbolický význam, který je pojí s pradávnými rituály a tisíciletými kulty
Festival Salburun
Festival Salburun

Loveckým festivalem se Kyrgyzové snaží udržet naživu tradici, která jim pomáhala přežít. Své orly chovají už od mláďat a ptáci jim bezmezně věří.

Pes není jediný pomocník, který hlídá naši bezpečnost nebo přinese ulovenou kořist. V Kyrgyzstánu nedají dopustit ani na orly. Sokolnictví tu má prastarou tradici a místní se ji snaží udržet.
Exkluzivní nože
Exkluzivní nože

Jaroslav Brixi vyrábí nože pro lovce, milovníky historie či folklóru, ale také luxusní kousky pro sběratele. Rytiny vytváěí jeho syn David.

Říká se, že nůž se nesmí dávat jako dárek, aby nepřeřízl přátelství. I proto by za něj měl obdarovaný zaplatit. Třeba jen symbolickou korunu. Nožíř Jaroslav Brixi však tvrdí, že sice z dárků žije, ale jeho nože zatím žádné přátelství nepřeřízly

Stránky

Reklama

Přihlásit se k odběru RSS - tradice