Reklama

Reklama

tradice

Banát
Češi v Rumunsku

Z původně dvanácti českých obcí v Banátu dnes zbylo šest. A lidí dál ubývá.

Banát představuje pro Čechy skutečně zvláštní místo: Je velmi snadné cítit se tam jako doma, ačkoliv se nacházíte téměř tisíc kilometrů od rodné hroudy, na jihu Rumunska.
Sluníčkoví pohané
Sluníčkoví pohané

Rovná práva, feminismus, ekologie, harmonie, péče o Zemi… to všechno (a mnohem více) je součástí pohanství – starého, a přece velmi současného náboženství.

Čarodějnictví, kouzla, magie… Slova zahalená do hávu tajemství, evokující dávnou minulost, která v lidech probouzejí nejrůznější pocity a emoce. Strach, pohrdání, zvědavost, ale i obrovské nadšení a obdiv
Tajemství doutníku
Tajemství doutníku

Doutník je symbolem bohatství, úspěchu, ale i trpělivosti.

Kdysi pomocí smotků tabákových listů vysílali Indiáni kouřové signály a komunikovali tak spolu na velké vzdálenosti. Dnes je doutník symbolem bohatství, úspěchu a skutečného gentlemana. Jak však poznat, vybrat a kouřit ten správný?
Doplněk zrozený z náhody

Některé ženy, jež lze potkat na tržištích v bolivijském La Paz, se pyšní velmi zajímavým oděvem. Příslušnice kmene Ajmarů nosí ke své dlouhé těžké sukni zvané pollera, vysokým botám a šperkům i klobouk, jenž nápadně připomíná buřinku. Traduje se, že se zmíněný doplněk dostal do země teprve ve 20. letech minulého století, přičemž měl původně sloužit evropským dělníkům, kteří v Bolívii pracovali na stavbě železnice. Protože jim však byly klobouky příliš malé, nakonec je přenechali domorodcům a ti si je okamžitě zamilovali. 

Kroje či kostýmy představují dědictví předávané z generace na generaci. Vyjadřují nejen vášeň a lásku ke kultuře, ale často také nesou hluboký symbolický význam, který je pojí s pradávnými rituály a tisíciletými kulty
Festival Salburun
Festival Salburun

Loveckým festivalem se Kyrgyzové snaží udržet naživu tradici, která jim pomáhala přežít. Své orly chovají už od mláďat a ptáci jim bezmezně věří.

Pes není jediný pomocník, který hlídá naši bezpečnost nebo přinese ulovenou kořist. V Kyrgyzstánu nedají dopustit ani na orly. Sokolnictví tu má prastarou tradici a místní se ji snaží udržet.
Exkluzivní nože
Exkluzivní nože

Jaroslav Brixi vyrábí nože pro lovce, milovníky historie či folklóru, ale také luxusní kousky pro sběratele. Rytiny vytváěí jeho syn David.

Říká se, že nůž se nesmí dávat jako dárek, aby nepřeřízl přátelství. I proto by za něj měl obdarovaný zaplatit. Třeba jen symbolickou korunu. Nožíř Jaroslav Brixi však tvrdí, že sice z dárků žije, ale jeho nože zatím žádné přátelství nepřeřízly
Symbol dokonalosti
Symbol dokonalosti

Při výrobě nástroje je rozhodující každý milimetr. Jedny housle ale trvá vyrobit zhruba dva měsíce.

Když se řekne stradivárky, asi hned každý ví, že jde o nejdražší housle světa. Jejich tajemství spočívá třeba v unikátním laku. Nejdůležitější je ale samozřejmě dřevo, které dodnes pochází ze stejného lesa
Parfémy
Vůně, která pomáhá

Podle zákazníků jsou arabské parfémy přirozené a vyjadřují náladu této části světa.

Parfém nemusíte shánět jen v Paříži nebo v New Yorku. Silnou tradicí je jejich výroba i na arabském poloostrově. Sice neušetříte, ale nákup parfému na trhu v Bahrajnu vám určitě poskytne zážitek na celý život
Nejrůznější kraslice a ručně malovaná vajíčka patří k Velikonocům stejně, jako nazdobený a rozzářený stromeček ke Štědrému dni. Namalovat je ale není obvykle nic jednoduchého, chce to cvik, talent a spoustu trpělivosti.
Němci si zamilovali kebab
Němci si zamilovali kebab

Každý den se v celém Německu vyrábí kebab z těžko uvěřitelných 400 tun masa.

Je téměř nemožné navštívit Německo a neochutnat grilovanou klobásu Bratwurst. Pro Němce je ale národní jedničkou kebab

Stránky

Reklama

Přihlásit se k odběru RSS - tradice