Téměř polovina Britů by odmítla bezplatnou cestu na Měsíc

Nabídka bezplatné cesty na Měsíc již zřejmě není takovým lákadlem, jako tomu bylo před 50 lety. Téměř polovina Britů by o takový výlet nestála

21.07.2022 - Martin ReichmanTéměř polovina Britů by odmítla cestu na Měsíc a zpět, ukázal to průzkum agentury YouGov. Pro 48 % z 2061 respondentů, které agentura oslovila, by taková nabídka nebyla dostatečně lákavá. Jako nejčastější důvody odmítnutí Britové zmiňují nezajímavost takové cesty. Druhým nejčastějším důvodem odmítnutí je přesvědčení, že na Měsíci není nic zajímavého k vidění a trvalo by to příliš dlouho. 43 % dotázaných by s cestou souhlasilo a 9 % respondentů se nedokázalo k nabídce vyjádřit.

Mezi zájemci o cestu na Měsíc převažují nepřekvapivě muži – 56 % z nich by s cestou souhlasilo a zájem projevilo i 31 % oslovených žen. Za nezajímavou by považovalo takovou nabídku 36 % mužů a 59 % žen. Nejméně nadšení budila nabídka cesty do vesmíru u lidí nad 55 let, u kterých se k ní negativně vyjádřilo 62 % dotazovaných.

TIP: Nebezpečné dojmy: Ve které zemi žije nejvíce ignorantů?

Součástí průzkumu byla i otázka, zda je důležité, aby se lidé na Měsíc vrátili. Téměř polovina (49 %) dotazovaných si myslí, že to není důležité, snahu o návrat lidí na Měsíc naopak podpořilo 41 % dotazovaných. 9 % oslovených Britů si myslí, že by se lidé průzkumem Měsíce vůbec neměli zabývat.

Rozdílné názory mezi obyvateli Británie panují také v otázce financování vesmírného výzkumu – třetina oslovených si myslí, že by rozpočet vesmírné agentury měl být snížen nebo zcela zrušen, 29 % je s jeho výší spokojeno a jedna pětina by souhlasila s jeho navýšením.


Další články v sekci