Toxiny škodí těm nejcitlivějším: Záhadná nemoc amerických delfínů

Plných 90 % procent delfínů žijících v zálivu Monterey v Kalifornii trpí zatím neobjasněnou kožní nemocí. Již mezi roky 2006 až 2008 objevila Daniela Maldiniová z kalifornské výzkumné organizace Okeanis kožní léze u 133 ze 147 identifikovatelných dospělých jedinců. Stejnými kožními projevy tenkrát trpělo i 30 ze 42 mláďat

18.03.2017 - Zuzana Teličková



Od té doby bylo zaznamenáno již pět různých forem onemocnění, z nichž nejrozšířenější jsou léze podobné těm, jež způsobují poxviry. Ze zkoumané skupiny jimi bylo napadeno celkem 142 delfínů. „Naše první podezření padlo samozřejmě na kontaminanty jako jsou pesticidy, těžké kovy, organochlorové látky a zpomalovače hoření,“ říká Maldiniová. Tyto škodliviny mohou oslabit imunitní systém u zvířat a snížit jejich odolnost proti virům.

TIP: Okouzlení mořskými hlubinami - Rozhovor s českým fotografem Jiřím Karbusem

Vůči nakumulovaným toxickým látkám jsou kytovci obzvlášť citliví, a tak se vysoká koncentrace toxinů v moři projeví právě na nich jako na prvních. Dalšími zvažovanými důvody k epidemii kožní nemoci mohou být podle odborníků také klimatické změny a změny koncentrace soli ve vodě. Maldiniová doufá, že další výzkum přinese bližší informace, které povedou k zavedení konkrétních opatření a zlepšení životního prostředí delfínů.  

  • Zdroj textu

    Příroda 11/2010

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci