U pobřeží japonského ostrova Hokkaidó byl objeven vrak ponorky USS Albacore

Japonští výzkumníci nalezli místo posledního odpočinku jedné z nejúspěšnějších amerických ponorek 2. světové války

25.02.2023 - Stanislav MihulkaPonorka USS Albacore byla jedním ze 77 plavidel oceánských dieselelektrických ponorek námořnictva Spojených států třídy Gato. Do služby v námořnictvu vstoupila 1. června 1942 a rozhodně nezahálela. Na válčišti v Pacifiku během poměrně krátké doby potopila celkem 13 lodí, včetně 2 torpédoborců, lehkého křižníku Tenryú a nejmodernější japonské letadlové lodi Taihó. Poslední zprávy o Albacore pocházejí z 24. října 1944, kdy opustila přístav Pearl Harbor a 28. října doplnila palivo na atolu Midway. Od té doby o ponorce ani její posádce v americkém námořnictvu neslyšeli.

Kam zmizela Albacore?

Po válce Američané narazili na svědectví posádky japonského hlídkového člunu, která měla být svědkem exploze ponorky. Mělo jít o Albacore, která 7. listopadu 1944 zřejmě narazila na minu těsně u severovýchodního pobřeží japonského ostrova Hokkaidó, asi 7 kilometrů východně od města Hakodate.

USS Albacore (SS-218) (foto: Wikimedia Commons, US Navy, CC0)

Nedávno se do pátrání po vraku této ponorky pustil japonský tým, který vedl Tamaki Ura z Tokijské univerzity. Japonští badatelé nejprve prozkoumali historické záznamy a na jejich základě určili přibližné místo, kde by se měl vrak Albacore nacházet. S pomocí sonaru se jim následně podařilo objevit objekt připomínající ponorku. Na místo vyslali dálkově ovládaného podmořského robota, který nález vraku ponorky potvrdil a pořídil snímky a videonahrávky. Ty pak byly použity pro potvrzení identity vraku.

TIP: Lovci vraků objevili 78 let potopený americký torpédoborec USS Samuel B. Roberts

Americké centrum pro uchovávání a výzkum historie námořnictva Naval History and Heritage Command (NHHC) nedávno potvrdilo, že skutečně jde o potopenou ponorku USS Albacore. Vrak spočívá na mořském dně v hloubce 250 metrů. Podle představitelů NHHC je teď vrak chráněn americkou legislativou a nikdo by neměl rušit jeho klid invazivními zásahy. Případní zájemci mohou vrak opatrně studovat, aniž by došlo k jeho narušení anebo ho pozorovat z dálky.

Snímek vraku ponorky USS Albacore. (foto: Naval History and Heritage Command (NHHC), CC0)


Další články v sekci