Událost dekády: Ve slovinské jeskyni se začali líhnout vzácní draci

Ve slovinských Postojnských jeskyních se začala klubat mláďata olmů - mimořádně vzácných obojživelníků, které lidé ve středověku považovali za mláďata draků

06.06.2016 - Martin ReichmanČtyřměsíční čekání je u konce - ve slovinské jeskyni se začali klubat první mláďata kriticky ohrožených olmů. Podle odborníků jde o zcela mimořádnou událost - olmové, kteří obývají zdejší jeskyně již po tisíce let, nežijí nikde jinde na světě a jde o první zaznamenaná mláďata za velmi dlouhou dobu.

Slepí století lenoši

Olmové, nebo též macaráti jeskynní, jsou slepí obojživelníci, kteří žijí v naprosté tmě. Až na rudé žábry jsou celí růžoví. Mají čtyři nohy a živí se mikroorganismy a různonožci. Dorůstají až 35 centimetrů a mohou žít až 100 let. Jejich dlouhý život je připisován velmi pomalému metabolismu - většinu svého dlouhého života tráví potravu a odpočívají. Kromě dlouhověkosti se pyšní i další unikátní vlastností – olmové vydrží až deset let bez potravy.

Domovem macarátů jsou slovinské Postojnské jeskyně, kde žijí desítky metrů pod povrchem v teplotách okolo pěti stupňů Celsia. Vědci ale zjistili, že přežijí i teploty daleko vyšší. Nevyvinutý zrak pravděpodobně nahrazují detektorem magnetického pole, díky kterému se mohou orientovat v jeskynním systému. Ve středověku se lidé báli, že jde o mláďata draků a nemilosrdně je zabíjeli. V současnosti jsou na tom olmové o něco lépe než před stovkami let – nikdo je sice nezabíjí, jejich populace ale přesto neroste.

Nová generace draků

Narození nové generace těchto mimořádně vzácných obojživelníků již několik měsíců mapují odborníci ze Slovinska a Francie. Ti již na počátku roku zaznamenali várku přibližně 60 vajec, ze kterých se nyní macaráti začínají líhnout. 

První mládě se vyklubalo 30. května, druhé přišlo na svět o dva dny později. Zdejší populace by se ale teoreticky mohla rozrůst o další kusy – z původních 60 vajec se podle vědců úspěšně vyvinulo 23 embryí.

  • Zdroj textu

    BBC, The Slovenia Times

  • Zdroj fotografií

    Iztok Medja, Postojna Cave, Wikimedia


Další články v sekci