Reklama


Umění škodí zdraví: Po návštěvě umělecké galerie můžete skončit i v péči lékařů

25.07.2017 - Kateřina Helán Vašků

Bušení srdce, nevolnost, mdloby, zmatenost, a dokonce halucinace. To vše vás může potkat po návštěvě umělecké galerie. Na vině překvapivě není umělecká kvalita, jako spíš přemíra umění

Reklama

Bušení srdce, nevolnost, mdloby, zmatenost, a dokonce halucinace – to vše mohou pociťovat lidé trpící tzv. Stendhalovým syndromem, známým též jako „florentský syndrom“ či „hyperkulturémie“. Jedná se o velmi zvláštní dočasnou poruchu a zmíněné stavy při ní u postiženého nastávají po zhlédnutí obvykle většího množství uměleckých děl, jež pro něj mají velký osobní význam. 

Onemocnění dostalo název podle francouzského spisovatele Stendhala, který popsal odpovídající zkušenost v roce 1817 při návštěvě Florencie. Důsledky syndromu jsou přitom pro některé osoby natolik závažné, že vyžadují pobyt v nemocnici, a dokonce nasazení antidepresiv. Například nemocnice Santa Maria Nuova ve zmíněné Florencii každoročně přijímá turisty trpícími závratěmi a dezorientací, poté co zhlédli sochu Davida či mistrovská díla v galerii Uffizi. Ačkoliv mnohé případy známe již z 19. století, poprvé syndrom popsala italská psychiatrička Graziella Magheriniová v roce 1979.

  • Zdroj textu: 100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za knihu Justina čili Prokletí ctnosti byl Markýz de Sade uvězněn. Nakonec ho však po intervenci rodiny umístili v ústavu pro choromyslné.

Historie
Revue

Schopnost černých děr vysávat materiál z okolí se obvykle přeceňuje

Vesmír

V národním parku Yellowstone jsou zemětřesení na denním pořádku.

Věda

Američtí vojáci v Somálsku během operace Restore Hope, 1992

 

Válka

Není to hezké, není to chutné a není to příjemné. Ale funguje to. Většina narkomanů se zde vyléčí.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907