V turecké Kappadokii objevili obří podzemní město: Žilo v něm 20 tisíc lidí

Krásná krajina Kappadokie v centrálním Turecku ukrývá řadu starověkých podzemních měst. Známe jich už celou řadu, stále jsou ale objevována nová a nová

18.04.2016 - Stanislav MihulkaBěhem výstavby obytných domů v městě Nevşehir stavbaři nedávno objevili jedno takové podzemní město - svou velikostí se řadí k těm vůbec největším. Pochází z doby byzantské říše, není ale úplně jasné, kdo v něm vlastně žil. Odborníci každopádně odhadují, že ho v době největšího rozkvětu obývalo asi 20 tisíc lidí.

Nově objevené podzemní město zřejmě fungovalo úplně soběstačně. Jeho důmyslné řešení zajišťovalo potřebnou výměnu vzduchu a vody. Vnitřní prostory města mají rozlohu kolem 460 tisíc čtverečních metrů.

TIP: Krajina Kappadokie má mimozemský půvab

Jelikož Kappadokie leží na jedné z nejznámějších invazních tras, byli místní obyvatelé často přepadáni různými cizími agresory, dobyvateli a nájezdníky. Obyvatelé nynějšího města Göreme, ležícího v srdci Kappadokie, záhy poznali, že do této měkké lávové vyvřeliny lze velmi snadno vytesat celé domy, kostely, a dokonce kláštery. V lávové hornině si proto na svoji ochranu vyhloubili podzemní města, v nichž později hledali úkryt rovněž raní křesťané.

  • Zdroj textu

    Interesting Engineering

  • Zdroj fotografií

    Nevsehir


Další články v sekci