Vegetariánský ráj: Italský Turín se chce stát prvním vegetariánským městem

Když se řekne Turín, většině lidí se vybaví auta, fotbal, památky a zimní olympijské hry. Severoitalská metropole se ale pomalu stává rájem vegetariánů

13.12.2016 - Martin ReichmanZa proměnou průmyslového Turína ve „vegetariánský ráj“ může do značné míry Chiara Appendino. Tato dvaatřicetiletá politička z populistického Hnutí pěti hvězdiček (italsky Movimento 5 Stelle, M5S) se letos v červnu stala místní starostkou. Program jejího mateřského hnutí staví svou politiku na environmentalismu, trvale udržitelném rozvoji a ekologii obecně. Jedním z návrhů nové starostky je tak i proměna doposud průmyslového Turína ve „zdravé město“.

Den bez masa a vegetariánské osnovy

Plán nové starostky počítá s povinnou výukou zdravého životního stylu na školách a k nelibosti místních řezníků i se zavedením „jednoho dne v týdnu bez masa“. Nová administrativa připravuje „vegetariánskou mapu města“ a další projekty podporující vegetariánství a obecně zdravý životní styl. Sama Chiara Appendino je zapřisáhlou vegetariánkou již 20 let a velkou propagátorkou bezmasé stravy.

TIP: O vegetariánství bez předsudků s odbornicí na výživu

Část místních aktivity nové starostky vítá, ve městě vznikla řada specializovaných podniků a město láká na „vegetariánskou turistiku“. Ve městě nyní funguje více než 30 restaurací a hotelů nabízejících výhradně (nebo alespoň z velké části) vegetariánská a veganská jídla. S ohledem na velikost města jde zřejmě o nejvyšší koncentraci vegetariánských podniků v Itálii. Objevují se ale i protestní hlasy. Turín má svou kulinářskou historii, která je z velké části spojená s masem. Jednou z vyhlášených místních specialit je například Il bollito misto – masová směs s dušenou zeleninou. Pokud vejde v platnost „bezmasý den“, chceme i „den s masem“, kontruje proto sdružení místních řezníků.

  • Zdroj textu

    Wikipedia, Guardian

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci