Reklama


Vegetariánský ráj: Italský Turín se chce stát prvním vegetariánským městem

13.12.2016 - Martin Reichman

Když se řekne Turín, většině lidí se vybaví auta, fotbal, památky a zimní olympijské hry. Severoitalská metropole se ale pomalu stává rájem vegetariánů

Turín bez masa - Město vyhlášené průmyslem a masovými specialitami se mění ve vegetariánskou Mekku.
Turín bez masa - Město vyhlášené průmyslem a masovými specialitami se mění ve vegetariánskou Mekku.

Za proměnou průmyslového Turína ve „vegetariánský ráj“ může do značné míry Chiara Appendino. Tato dvaatřicetiletá politička z populistického Hnutí pěti hvězdiček (italsky Movimento 5 Stelle, M5S) se letos v červnu stala místní starostkou. Program jejího mateřského hnutí staví svou politiku na environmentalismu, trvale udržitelném rozvoji a ekologii obecně. Jedním z návrhů nové starostky je tak i proměna doposud průmyslového Turína ve „zdravé město“.

Den bez masa a vegetariánské osnovy

Plán nové starostky počítá s povinnou výukou zdravého životního stylu na školách a k nelibosti místních řezníků i se zavedením „jednoho dne v týdnu bez masa“. Nová administrativa připravuje „vegetariánskou mapu města“ a další projekty podporující vegetariánství a obecně zdravý životní styl. Sama Chiara Appendino je zapřisáhlou vegetariánkou již 20 let a velkou propagátorkou bezmasé stravy.

TIP: O vegetariánství bez předsudků s odbornicí na výživu

Část místních aktivity nové starostky vítá, ve městě vznikla řada specializovaných podniků a město láká na „vegetariánskou turistiku“. Ve městě nyní funguje více než 30 restaurací a hotelů nabízejících výhradně (nebo alespoň z velké části) vegetariánská a veganská jídla. S ohledem na velikost města jde zřejmě o nejvyšší koncentraci vegetariánských podniků v Itálii. Objevují se ale i protestní hlasy. Turín má svou kulinářskou historii, která je z velké části spojená s masem. Jednou z vyhlášených místních specialit je například Il bollito misto – masová směs s dušenou zeleninou. Pokud vejde v platnost „bezmasý den“, chceme i „den s masem“, kontruje proto sdružení místních řezníků.

  • Zdroj textu: Wikipedia, Guardian
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

Význam utajení si uvědomoval již římský vládce Gaius Julius Caesar, který psal šifrované zprávy z bojiště.

Zajímavosti

Císař Rudolf II. podepsal v roce 1609 dokument, který do značné míry zrovnoprávňoval katolíky, luterány a kalvinisty.

Historie

Korýši skýtají jednoznačně nejčerstvější maso, jaké se vám může na talíři ocitnout. Důvod je prostý. Do vroucího vývaru se vkládají živí.

Revue

SpaceShipTwo VSS Unity na novém testovacím letu jako kluzák

Vesmír
Válka

Zalesněné skály v Číně

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907