Vietnamská jeskyně Son Doong: Obr, který dlouho spal

Existence vietnamské jeskyně Son Doong zůstávala lidem dlouho utajena, čemuž mohla vděčit především své odlehlosti a nepřístupnosti. Až v roce 1991 ji náhodou objevil lesní dělník

17.03.2023 - Marek TeličkaHồ-Khanh, který jeskyni jako první objevil, se později znovu opakovaně pokoušel najít cestu k podzemní sluji, musel ale několikrát kapitulovat před spletitým terénem Annamského pohoří. Až po bezmála dvou desetiletích jej britští speleologové, kteří se o jeho nálezu doslechli, požádali o spolupráci při pátrání. V dubnu 2010 pak skutečně našli obrovskou jeskyni, kterou pojmenovali Son Doong, což znamená Jeskyně horské řeky.

Ukázalo se, že jde o zcela mimořádný objev. Jeskyně je totiž zhruba devět kilometrů dlouhá a největší prostora má na délku více než pět kilometrů, je až 200 metrů vysoká a 150 metrů široká. Do největšího dómu by se bez problémů vešel Boeing 747. Jde o největší jeskyni světa, která výrazně předčí dřívějšího rekordmana – malajskou Jelení jeskyni s rozměry 2 000 × 90 × 100 metrů. Podzemní prostor byl vytvořen před 2–5 miliony let rychle tekoucí řekou, která vymlela vápenec pod horským hřebenem.

Už v srpnu 2013 dorazila do jeskyně v Annamských horách první komerční výprava složená z šesti turistů z Austrálie, Norska, Ruska a USA. Jen cesta k jeskyni hustou džunglí zabrala jeden a půl dne a každý z turistů zaplatil za výpravu trvající 7 dní a 6 nocí plných 3 000 dolarů.


Další články v sekci