WHO potvrdila první úmrtí člověka v souvislosti s ptačí chřipkou H5N2

V dubnu zemřel v Mexiku pacient nakažený ptačí chřipkou H5N2. Virus zřejmě nebyl hlavní příčinou jeho úmrtí, pro odborníky jde ale o další z řady varování.

10.06.2024 - Stanislav MihulkaLetos 24. dubna zemřel hned v den hospitalizace v nemocnici v mexické metropoli Mexico City 59letý pacient. Měl horečku, obtížně dýchal a celkově mu nebylo dobře. Lékaři provedli laboratorní testy a jejich výsledky spustily alarm mezi odborníky po celém světě. Jak v těchto dnech potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO), muž zemřel po nákaze ptačí chřipkou A(H5N2).

Jak upozorňuje WHO, jde o první případ laboratorně potvrzeného úmrtí s touto variantou ptačí chřipky. Zdroj nákazy zůstává neznámý. Dotyčný nebyl v přímém kontaktu s drůbeží ani s jinými ptáky. Ptačí chřipka H5N2 se v Mexiku vyskytuje, letos v březnu byla detekována u drůbeže ve státě Michoacán.

Chřipka H5N2

Podle vyjádření mexického ministerstva zdravotnictví nebyl dotyčný pacient v dobrém zdravotním stavu. Trpěl chronickým onemocněním ledvin, diabetem 2. typu a měl dlouhodobě vysoký krevní tlak. Ptačí chřipka tak nejspíš nebyla hlavní příčinou úmrtí, i když mu určitě přitížila. Pro odborníky to ale není až tak podstatné. Důležitý je už samotný přenos mezi ptákem a člověkem. Lékaři ihned otestovali všechny, kdo byli s pacientem v kontaktu a další případ už neobjevili. Zdá se, že se chřipka H5N2 stále nedokáže šířit mezi lidmi navzájem, což je velmi dobrá zpráva.

Ptačí chřipka H5N2 se vyskytuje u mnoha různých druhů ptáků, od drůbeže až po dravce a pštrosy. Nakažení ptáci většinou ani nevypadají nemocní, jsou ale známé i více patogenní typy viru, které vyvolávají závažnější onemocnění. Riziko, že se objeví schopný virus ptačí chřipky, který by se mohl šířit mezi lidmi, ale každopádně dál trvá. Mexické úřady zřídily v oblasti, kde žil zmíněný pacient, monitorovací systém a hodlají situaci dlouhodobě sledovat.


Další články v sekci